Jak ubrać się na rozmowę?

Rozmowa, to kolejny etap w procesie rekrutacji, po życiorysie ustrukturyzowanym i liście motywacyjnym. W chwili, gdy kandydat sprosta tym dwóm formalnościom, przechodzi do pierwszego spotkania osobistego z potencjalnym pracodawcą. Dlatego ważne jest, aby zainteresował go i zrobił dobre wrażenie nie tylko swoim wykształceniem, doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami, ale także wyglądem.

Jak uporać się z dwoma wyżej wspomnianymi szczeblami na naszej domyślnej drabinie, o tym można przeczytać w artykułach poświęconych tematom Jak napisać życiorys i Jak napisać list motywacyjny. Jeżeli chcesz ułatwić sobie to zadanie, możesz bezpłatnie wygenerować życiorys zawodowy tutaj.

Na wstępie opiszemy, czym jest „efekt aureoli” i dlaczego nie należy lekceważyć go w czasie rozmowy. Chodzi ocenianie ludzi na podstawie ogólnego wrażenia podczas pierwszego spotkania, a więc zanim jeszcze zdążysz cokolwiek o sobie w ogóle powiedzieć. Jeżeli wywrzesz dobre wrażenie już przy pierwszym kontakcie, wtedy rośnie prawdopodobieństwo pozytywnej oceny również w czasie kolejnych spotkań. To zaś przekłada się na lepsze traktowanie przez przełożonego, szybszy rozwój kariery, wyższą pensja i mnóstwo innych przyjemnych rzeczy. Przeanalizujmy zatem, co możemy zrobić, aby wykorzystać „efekt aureoli” na naszą korzyść.

Skoro panie mają pierwszeństwo, to zacznijmy od nich.

Na pierwszym miejscu dobrze jest zasięgnąć informacji, jaka jest ogólna kultura firmowa w danej spółce. Jeżeli jest to spółka, w której ostro patrzy się na kostiumy i pantofle na wysokim obcasie, dostosuj się i na rozmowę ubierz się na przykład w kostium z sukienką lub spodniami, a na nogi załóż zamknięte obuwie na delikatnych obcasach. Jeżeli w firmie panuje dużo mniej formalny klimat, wtedy nic się nie stanie nawet gdy założysz dżinsy i koszulkę, narzucając na wierzch na przykład marynarkę, a do tego obuwie dopasowane do torebki. Zawsze jednak zadbaj o to, abyś wyglądała czysto i schludnie, a Twój strój sprawiał wrażenie dobrej jakości i pasował do Ciebie. Wystrzegaj się przesadnych dekoltów, zbyt krótkich spódnic, butów na niewspółmiernie wysokim obcasie i wszystkiego, co mogłoby wyglądać tanio lub wulgarnie.

To samo odnosi się oczywiście do makijażu i fryzury. W tym przypadku obowiązuje zasada, że mniej znaczy więcej. Trzeba mieć umyte włosy i wystrzegać się nieeleganckich odrostów. Chodzi o zdobycie nowej pracy – nie żałuj więc pieniędzy i czasu zainwestowanego w siebie. Wizytę u fryzjera potraktuj spokojnie jako inwestycję, ale też sposób na zrelaksowanie się. Odprężona i wypoczęta wywrzesz dużo lepsze wrażenie. Szczególną uwagę poświęć swoim dłoniom. Pielęgnowane z zadbanymi paznokciami, najlepiej w kolorze naturalnym, są ważniejsze, niż mogłoby się wydawać.

A panowie?

Tak samo jak panie; dostosuj się do obyczajów w firmie, w której ubiegasz się o pracę. Jeżeli wymaga tego sytuacja, nie wstydź się i załóż dopasowany garnitur, krawat, a do ręki weź aktówkę. Jeżeli chcesz wyglądać mniej formalnie, nie zaszkodzą przyzwoite dżinsy, koszula, ewentualnie koszulka z marynarką. Jeżeli chodzi o obuwie – mężczyznę poznaje się po butach. Do garnituru dobierz odpowiednie półbuty, do bardziej wyluzowanego stylu sklepy oferują dziś niezliczone ilości obuwia półformalnego.

Panowie nie muszą się co prawda zajmować makijażem, jednak włosy należy utrzymywać czyste i schludne. Ponadto należy dobrać odpowiednią długość zarostu twarzy tak, abyś wyglądał schludnie. I chodzi nie tylko o brodę. Szpetne włoski wystające z uszu i nosa mogą bez zwątpienia zepsuć ogólne wrażenie.

Niestety problematyczne mogą być współczesne sposoby zdobienia ciała. Kolczyki w uszach kobiet, piercing i tatuaże w miejscach ukrytych dla oczu nie są problemem. Jeżeli ktoś jednak ma pokrytą tatuażem i piercingiem twarz, to musi liczyć się z tym, że w przypadku wielu stanowisk (szczególnie tam gdzie ściśle przestrzega się zasad etykiety) może spotkać się z negatywną oceną. Jeżeli dopiero rozważasz zrobienie tatuażu czy piercing to warto już teraz zastanowić się, czy w przyszłości nie zamknie Ci to drogi do zdobycia pracy marzeń. Więcej na temat przeszkód podczas szukania pracy można sobie poczytać w artykule Kogo firmy i szefowie niechętnie przyjmują.

Czy jesteś kobietą, czy też mężczyzną – pamiętaj o tym, że najlepszy dodatek to naturalny i szczery uśmiech, będący oznakami zdrowej pewności siebie. Bo to Ty jesteś kandydatem, którego oni szukają.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!

Stwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem elegancki i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi CV
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i dostałęm pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.381inni użytkownicy!