Jak ubrać się na rozmowę?

Utwórz życiorys

Rozmowa, to kolejny stopień w procesie zdobywania pracy, po życiorysie ustrukturyzowanym i liście motywacyjnym. W chwili, gdy kandydat sprosta tym dwóm formalnościom, przechodzi do pierwszego spotkania osobistego z potencjalnym pracodawcą. Dlatego ważne jest, aby zainteresował go i zachwycił nie tylko swoim wykształceniem, praktyką, wiedzą i umiejętnościami, ale także wyglądem.

Jak uporać się z dwoma wyżej wspomnianymi szczeblami na naszej domyślnej drabinie, o tym można przeczytać w artykułach poświęconych tematom Jak napisać życiorys i Jak napisać list motywacyjny. Jeżeli chcesz ułatwić sobie to zadanie, możesz bezpłatnie wygenerować życiorys zawodowy tutaj.

Na wstępie opiszemy, co to takiego efekt aureoli i dlaczego dobrze jest nie lekceważyć go na rozmowie. Chodzi o dokonywanie oceny ludzi w oparciu o ogólne wrażenie podczas pierwszego spotkania. A więc jeszcze zanim zdążysz cokolwiek o sobie w ogóle powiedzieć. Jeżeli wywrzesz dobre wrażenie na drugiego człowieka zaraz przy pierwszym kontakcie, wtedy prawdopodobnie będzie Cię oceniał pozytywnie także na następnych spotkaniach. Efektem jest wtedy lepsze podejście przełożonego, szybszy rozwój kariery, wyższa pensja i mnóstwo innych przyjemnych rzeczy. Przeanalizujmy zatem, co możemy zrobić, aby wykorzystać efekt aureoli na naszą korzyść.

I skoro panie mają pierwszeństwo, to zacznijmy od nich.

Na pierwszym miejscu dobrze jest zasięgnąć informacji, jaka jest ogólna kultura firmowa w danej spółce. Jeżeli jest to spółka, w której ostro patrzy się na kostiumiki i obcasy, dostosuj się i na rozmowę ubierz się w kostiumik z sukienką lub spodniami, a załóż zamknięte obuwie na delikatnych obcasach. Jeżeli w firmie panuje dużo mniej formalny klimat, wtedy nie uchybisz nawet w przypadku, gdy założysz dżinsy i koszulkę, przesłaniając na przykład marynarką, a jako obuwie trumniaki dostosowane do torebki. Zawsze jednak zadbaj o to, abyś wyglądała czysto i schludnie, a Twój strój wywoływał wrażenie dobrej jakości i pasował do Ciebie. Wystrzegaj się przesadnych dekoltów, zbyt krótkich spódnic, butów na niewspółmiernie wysokiej podeszwie i wszystkiego, co mogłoby wyglądać tanio lub wulgarnie.

To samo odnosi się oczywiście do makijażu i fryzury. W tym przypadku obowiązuje zasada, iż mniej znaczy więcej. Trzeba mieć umyte włosy i wystrzegać się szpetnych odrostów. Chodzi o zdobycie nowej pracy, nie żałuj więc pieniędzy i czasu zainwestowanego w siebie. Wizytę u fryzjera potraktuj spokojnie jako nagrodę z góry, jako sposób na zrelaksowanie się. Odprężona i wypoczęta wywrzesz zresztą dużo lepsze wrażenie. Szczególną uwagę poświęć na swoje ręce. Pielęgnowane ręce z zadbanymi paznokciami, najlepiej w kolorze naturalnym, są ważniejsze, niż mogłoby się wydawać.

I panowie?

Tak samo jak panie; dostosuj się do obyczajów w firmie, w której ubiegasz się o pracę. Jeżeli wymaga tego sytuacja, nie wstydź się i załóż dopasowany garnitur, krawat i do ręki walizkę. Jeżeli chcesz wyglądać mniej formalnie, też nie zaszkodzi, jeżeli ubierzesz się w przyzwoite dżinsy, koszulę, ewentualnie także koszulkę z marynarką. Jeżeli chodzi o obuwie, jak lubiły mawiać nasze babcie: chłopa poznasz po butach i po kobiecie! Kobiety nie musisz zabierać z sobą na rozmowę, jednak tym większą uwagę poświęć właśnie na buty. Do garnituru dobierz odpowiednie trzewiki, do bardziej wyluzowanego stylu sklepy oferują dziś niezliczone ilości obuwia półformalnego.

Panowie nie muszą się co prawda zajmować makijażem, jednak włosy należy utrzymywać też czyste i schludne. Ponadto należy dobrać odpowiednią długość zarostu twarzy tak, abyś wyglądał schludnie. I chodzi nie tylko o brodę. Szpetne włoski wystające z uszu i nosa mogą bez zwątpienia zepsuć ogólne wrażenie.

Co mogłoby przedstawiać problem, to ulubione nowoczesne sposoby zdobienia ciała. Kolczyki w uszach kobiet, piercing i tatuaże w miejscach ukrytych dla oczu są w porządku. Jeżeli ktoś jednak ma kompletnie pokryte tatuażem przedramię lub piercing we wszystkich możliwych miejscach twarzy, to musi niestety liczyć się z tym, że w przypadku wielu stanowisk w wielu firmach, szczególnie takich, gdzie ściśle przestrzega się zasad etykiety, oznacza to dużą niekorzyść. Jeżeli dopiero rozważasz taki krok, zastanów się dobrze, czy kiedyś taka ozdoba nie zagrodzi Ci drogę do Twojego wymarzonego zawodu. Więcej na temat przeszkód podczas szukania pracy można sobie poczytać w artykule Kogo firmy i szefowie niechętnie przyjmują.

Czy jesteś kobietą, czy też mężczyzną – pamiętaj o tym, że najlepszy dodatek to niewymuszony uśmiech i błysk w oku, będące oznakami zdrowej pewności siebie, która mówi, że to właśnie Ty jesteś osobą, której poszukują.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie życiorysu ustrukturyzowanego, ale skorzystaj z naszej zautomatyzowanej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Jest to profesjonalne, szybkie, proste i rzetelne!

Utwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie piękny i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi życiorysu
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i uzyskałem pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.001innych użytkowników!