Jak napisać życiorys

Pożyteczne wskazówki i rady, jak napisać życiorys, czy też list motywacyjny (przewodni) i o wiele więcej, można znaleźć na naszej stronie ZyciorysOnline.cz. Po prostu sprawdź, jak napisać życiorys, który będzie doskonały!

Jeżeli przyszedł taki moment, że musisz koniecznie znaleźć nową pracę, będziesz potrzebować wzór życiorysu, który będzie profesjonalny i oryginalny. Jak więc napisać dobry życiorys, jeśli nie ma się doświadczenia w tej kwestii? Stworzenie dobrego życiorysu wcale nie jest takie proste.

CO JEST ISTOTNE: Prosto, zwięźle, uczciwie, przejrzyście, elegancko i zachęcająco - to są rady, jak napisać życiorys, który będzie nie tylko dobry, ale dzięki któremu odniesiesz sukces w każdym postępowaniu rekrutacyjnym!

Bez niepotrzebnych błędów i przede wszystkim szybko. Bo czas to pieniądz.

Istnieją kursy i warsztaty, jak napisać życiorys czy wzór CV. Doradzić mogą także placówki specjalizujące się w dziedzinie rekrutacji czy Urząd Pracy. Jednak rady, jak napisać życiorys, kosztują – czasami nawet dość sporo! Czy taka inwestycja się opłaca? To dobre pytanie. To prawda - zainwestowanie w umiejętność pisania dobrego i skutecznego życiorysu na pewno się opłaca!

Warto jednak postawić sobie kilka pytań:

Istnieje wiele sposobów na napisanie życiorysu, nazywanego też Curriculum Vitae. Jedne są mniej, zaś inne bardziej efektywne i odpowiednie. Możesz na przykład spróbować skopiować życiorys z jakiegoś wzoru, który znajdziesz w internecie. Albo możesz pobrać jakiś darmowy szablon, który będzie dostępny w Wordzie lub Excelu, a następnie przerobić go na swoje potrzeby. Tu należy zwrócić uwagę na spore niedogodności – będzie Ci potrzebny pakiet oprogramowania biurowego Microsoft Office, który zdecydowanie nie jest za darmo.

Możesz nawet spróbować edytowania innych wzorów szablonów formularzy życiorysu w innym formacie, np. w PDF (w programie Acrobat Reader). Trzeba jednak pamiętać, że z kolei ten format najczęściej jest tylko do odczytu i często jego edytowanie jest w ogóle niemożliwe. Można oczywiście skorzystać z specjalnego programu, który nazywa się FoxEdit, i który potrafi ominąć także takie ograniczenia w formacie PDF. Aplikacja jest darmowa, zaś jej interfejs jest bardzo podobny do edytora tekstu Word…

Najprostszy sposób na bardzo dobre CV

Wydaje się, że znalezienie idealnego rozwiązania jak stworzyć próbkę życiorysu prosto, szybko, elegancko i bez błędów, to dość trudny orzech do zgryzienia. Ale wcale tak nie musi być. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. Jak napisać wzór życiorysu, który będzie poprawny i z pewnością lepszy, niż u innych kandydatów , dowiesz się tu i teraz!

Uruchomiliśmy pilotażowy projekt z usługą, jak napisać przykład życiorysu w ciągu zaledwie kilku minut tak. Nie trzeba niczego tworzyć od podstaw. Wystarczy go wygenerować w generatorze życiorysów online. Wybierz szkic życiorysu, Ci podoba Ci się najbardziej. Wystarczy kliknąć pomarańczowy przycisk „Stwórz życiorys” w górnej lub dolnej części strony.

Profesjonalny życiorys wg agencji pośrednictwa pracy

Życiorys stanowi zazwyczaj pierwszy kontakt pomiędzy osobą ubiegającą się o pracę, a potencjalnym pracodawcą. Dlatego warto by wywarł on na rekruterze jak najlepsze wrażenie. Dotyczy to zarówno strony wizualnej, jak i samej treści.

Dobrze jest przekazać przyszłemu pracodawcy życiorys ustrukturyzowany, który zawiera bardzo zwięźle opisane, lecz istotne informacje. Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy wymaga tego pracodawca, przekazuje się życiorys klasyczny. Tak czy owak, zawsze należy zadbać o dobry wygląd życiorysu. Najlepiej wybrać formę pisaną na komputerze, wydrukowaną na czystym białym papierze. Zabrudzony, nabazgrany życiorys będzie dla rekrutera odpychający i jest szansa, że nawet go nie przeczyta!

Jeżeli chcesz zaoszczędzić sobie czas i wysiłek przy wypisywaniu i modyfikowaniu Twojego ustrukturyzowanego CV w programie tekstowym, to możesz go łatwo wygenerować tutaj.

Jeśli jednak podejmiesz się „własnej twórczości”, to zalecamy trzymać się sprawdzonej formy. Pozwól nam przedstawić ją wraz z innymi wskazówkami i poradami, w jaki sposób utworzyć atrakcyjny życiorys. Można się zainspirować także naszym przyładowym życiorysem .

1) Dane osobowe

Na pierwszym miejscu zawsze musi się znaleźć kategoria danych osobowych. Tradycyjnie podaje się poniższe informacje:

  • imię i nazwisko, wraz z tytułami naukowymi
  • kontakty – adres zamieszkania, numer telefonu, e-mail

Zgodnie z własnym uznaniem można podać także inne informacje, na przykład datę urodzenia lub narodowość - szczególnie gdy taka informacja może pomóc w trakcie procesu kwalifikacyjnego. Jeżeli jednak takich informacji nie podasz, to rzetelny rekruter nie będzie Ci zadawał żadnych pytań, mogących mieć podtekst dyskryminacyjny (na przykład wyznanie czy orientacja seksualna). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy są one niezbędne do wykonywania pracy. Przykładem może być planowana ciąża, gdyż niektóre zawody mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Na Twoje żądanie rekruter ma obowiązek wykazania potrzeby uzyskania takich danych. Jeżeli zapyta bez uzasadnienia, warto zastanowić się, czy w ogóle chcesz pracować dla takiej firmy.

Podając kontakty, wystrzegaj się używania adresu e-mail, którego brzmienie mogłoby zdradzić o Tobie także coś, czego nie chcesz. To samo dotyczy adresów wyglądających niepoważnie. Nie używaj wulgaryzmów, zdrobnień itp. Najlepiej zrobisz, gdy postawisz na klasyczny format imie.nazwisko@zyciorysonline.cz.

Wskazówka: Nie bój się korzystać z zasobów sieci społecznościowych. Jeżeli masz do dyspozycji na przykład profil na portalach społecznościowych typu LinkedIn czy Facebook i prowadzisz go w duchu zawodowym, śmiało wspomnij o nim w danych osobowych. Zwyczajowo Twój przyszły pracodawca „sprawdzi” Twoją kandydaturę w tych właśnie miejscach nawet nie informując Cię o tym. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Kogo firmy i szefowie niechętnie przyjmują.

2) Wykształcenie

Kolejną kategorią jest wykształcenie. W życiorysie nie podajemy szkoły podstawowej. Wykształcenie i kursy podawaj zawsze od najnowszego po najstarszy. Jeżeli studiujesz, możesz wpisać także taką informację. Przyda to się szczególnie wówczas, jeżeli kształcisz się w tej samej dziedzinie, w które aplikujesz o pracę. Uważaj jednak na to, by rekruter nie uznał Twoich studiów za element zakłócający – coś, będzie odciągało Twoją uwagę od pracy. Do informacji dotyczących wykształcenia wpisz zakres czasowy studiów, nazwę uczelni wraz z kierunkiem studiów i oczywiście także uzyskanym tytułem naukowym, jaki uzyskasz po ich zakończeniu.

3) Praktyka zawodowa

Kolejna kategoria, której nie można pominąć. Tu należy wyszczególnić poprzednie miejsca zatrudnienia, łącznie z okresem pracy w firmie, a także zajmowanymi stanowiskami. Tutaj również szeregujemy od najnowszego po najstarsze. W tej kategorii bardzo ważne jest, czy jesteś absolwentem, który dotąd nie był zatrudniony lub pracował tylko dorywczo, czy też masz doświadczenie w dziedzinie, w której chcesz pracować.

Absolwenci ubiegający się o dane stanowisko miewają zazwyczaj o wiele gorszą pozycję, bowiem właśnie doświadczenie w branży często odgrywa kluczową rolę. Dlatego niektórzy rekruterzy przyjmują do pracy przede wszystkim osoby z doświadczeniem. Dlatego warto podać w życiorysie także takie miejsca pracy, które nie są podobne do wybranego zatrudnienia. Trzeba bowiem dać do zrozumienia pracodawcy, że jesteśmy ambitni, potrafimy się dostosować i chcemy zdobywać nowe umiejętności…

Jeśli jednak posiadasz wystarczające doświadczenie, wystrzegaj się podawania miejsc pracy, które nie wiążą się bezpośrednio ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz. Tak samo mogłoby zaszkodzić podanie zbyt wielu miejsc pracy – szczególnie jeżeli chodzi o krótkie okresy zatrudnienia. Rekruter może pomyśleć, że jesteś kłopotliwym pracownikiem, który pracodawców nie interesuje. Albo wręcz przeciwnie – nie wytrzymujesz długo na jednym stanowisku i prawdopodobnie szybko opuścisz także miejsce pracy, które on chce Ci zaproponować.

Wskazówka: Podając miejsca pracy gdzie zatrudnienie było stosukowo krótkie, jednak uważasz, że ich wyszczególnienie może być dobrze widziane, warto unikać szczegółowego podawania dat. Wystarczy wpisać jedynie orientacyjny okres pracy – na przykład rok. Jeśli będzie trzeba wyjaśnić dlaczego pracowałeś tam tak krótko – będziesz mieć szansę zrobić to na rozmowie kwalifikacyjnej.

4) Inne informacje

Tu wspomnij o swoich cechach charakteru, zdolnościach, zainteresowania i innych informacjach, które mogą być dla Ciebie pomocne przy zdobywaniu pracy. Na pewno nie zapomnij pochwalić się swoimi umiejętnościami językowymi. Podaj je wraz z poziomem Twojej biegłości, jednak w tym przypadku staraj się nie przeceniać. Jest to bowiem jedna z rzeczy, którą rekruter może w trakcie rozmowy bardzo łatwo zweryfikować. Nie zapomnij zaznaczyć także tego, w jakim stopniu potrafisz obsługiwać komputer. Podstawowe umiejętności użytkownika uważane są dziś za standard. Warto też zaznaczyć, czy jesteś czynnym kierowcą, nawet jeśli posiadasz „tylko” prawo jazdy kategorii B. Inne informacje zależą wyłącznie od Ciebie.

5) I dalej…?

Jeżeli jesteś osobą fotogeniczną, nie wahaj się dołączyć do życiorysu fotografii portretowej. To może w znacznym stopniu zwiększyć Twoje szanse na zaproszenie do następnego etapu rekrutacji (jak ubrać się na rozmowę czytaj tutaj). Jeżeli jednak nie masz pewności – możesz spokojnie pominąć ten element – chyba że pracodawca wyraźnie tego zażąda.

Jeżeli zdecydujesz się na pierwszy wariant – wtedy przestrzegaj określonych zasad. Nigdy nie wykorzystuj zdjęcia wywołującego wulgarne odczucia (na przykład: kobiety w stroju kąpielowym, z głębokim dekoltem czy przesadną ilością makijażu); nie używaj zdjęć grupowych, fotografii z urlopu czy też imprezy rodzinnej. Nie wypada dołączać również szczególnie popularnego w ostatnim czasie „selfie”. O ile to możliwe, użyj oficjalnej fotografii do dokumentów – ważne, aby wyglądać na niej schludnie, a zarazem naturalnie – jednym słowem poważnie.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!

Stwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem elegancki i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi CV
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i dostałęm pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.383inni użytkownicy!