Kogo firmy i szefowie niechętnie przyjmują

Utwórz życiorys

Potrafisz pisać świetne życiorysy i listy motywacyjne, ale na rozmowach, na które Cię zapraszają, nigdy Ci się nie powodzi?

Jeżeli powyższe pytanie wcale Cię nie dotyczy, dlatego, że właściwie nie potrafisz sobie poradzić z życiorysem, to zalecamy artykuł Jak napisać życiorys. Albo możesz sobie w prosty sposób wygenerować tutaj Twój życiorys ustrukturyzowany.

Jeżeli jednak na takie pytanie odpowiadasz bez wahania TAK, zastanów się, czy nie robisz błędu i jakiego. Możesz bowiem zaliczać się do stosunkowo szerokiego grona osób, którym personaliści generalnie niechętnie dają pracę w swojej firmie.

Zosie Samosie i pracowici kowale

Tacy ludzie byli wszędzie i wszystko znają najlepiej. I próbują przekonać do siebie wszystkich dookoła. W tym swojego przełożonego. Co prawda dobrze jest dysponować w firmie osobami inicjatywnymi, pomysłowymi i pracowitymi, ale wszystko z umiarem. I pokorą.

Niektórzy personaliści wtedy sprawdzają takich potencjalnych pracowników, jak bardzo absurdalne zadania są w stanie pełnić i jak daleko posuną się w swojej pracowitości. Jeżeli zatem w trakcie rozmowy jakakolwiek czynność jest dla Ciebie nieprzyjemna i wydaje Ci się bezsensowna, nie bój się dać to do zrozumienia. Uwaga, jednak zawsze taktownie.

Osobniki niesamodzielne

W podobny sposób podchodzą pracodawcy także do ludzi, którzy nieustannie potrzebują, by ktoś prowadził ich za rękę. Nowy pracodawca zostawi Ci czas na rozejrzenie się. Jednak nie powinieneś szkolić się i dostosowywać dłużej, niż jest to niezbędne.

Lojalność na pierwszym miejscu

Jeżeli na możliwe pytanie, dlaczego odszedłeś lub Cię zwolnili z poprzedniego miejsca zatrudnienia, zaczniesz opowiadać personaliście o wszystkich wadach Twojego poprzedniego szefa, na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia. Nawet gdyby Twoje skargi były jak najbardziej uzasadnione. Potencjalny pracodawca bowiem odczuje, że to tylko kwestią czasu, kiedy zaczniesz oczerniać także jego dobre imię.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Podstawowa zasada podczas pisania życiorysu polega na tym, aby za wszelką cenę unikać kłamstw. Aczkolwiek na papierze bardzo ładnie wygląda, że – na przykład – posługujesz się płynnie językiem niemieckim, to dla personalisty nie jest w ogóle trudne zweryfikowanie takiej informacji. I nawet gdybyś na podstawie nieprawdy jednak przeszedł rozmowę pomyślnie, kłamstwo najpewniej i tak szybko Cię dogoni. Tak czy owak, zawsze narażasz zarówno siebie, jak i pracodawcę, na naprawdę nieprzyjemną sytuację.

Wszystko zależy od wyglądu

Jeżeli stawisz się na rozmowę nieschludny i zaniedbany, licz się z tym, że nie zachwycisz personalisty. Przeciwnie. Przygotuj się tak na spotkanie, abyś zostawił jak najlepsze wrażenie, jeżeli chodzi o wygląd. I to już od pierwszej chwili. Udowodniono bowiem, że efekt aureoli, który powstaje natychmiast po wejściu do pomieszczenia, nieświadomie, lecz mocno oddziałuje na dalszy sposób podejścia pracodawcy do Twojej osoby. Jak przygotować się na rozmowę pod kątem wyglądu, można przeczytać w artykule Jak ubrać się na rozmowę.

Przytoczone wyżej charakterystyki, które wywierają zasadniczy wpływ na pracodawcę podejmującego decyzję, kogo przyjąć, a kogo nie, dotyczą szczególnie spotkania osobistego. Niektóre osoby co prawda potrafią je ukryć na pierwszym spotkaniu, doświadczony personalista jednak rozpozna je i odkryje w trakcie rozmowy, i na tej podstawie podejmie stosowne kroki przy najmowaniu nowego pracownika.

Co jednak w dzisiejszych czasach może całkowicie zagrodzić Ci drogę do zawodu, o który się ubiegasz, nawet bez zapraszania Cię przez pracodawcę na rozmowę, to sieci społecznościowe. Chodzi o trend, z którego personaliści nauczyli się zręcznie korzystać. Swoją prywatność na Facebooku i innych stronach należy albo pieczołowicie strzec, za pomocą odpowiednich ustawień, albo wykorzystywać te strony na swoją korzyść, prowadząc je wprost w duchu zawodowym. Pozostaje pytanie, do jakiego stopnia takie „szpiegowanie” (i głównie wywodzące się z niego następstwa) są uprawnione. Obowiązuje jednak zasada, że co nie jest zakazane, to jest dozwolone, i można mieć pewność, że nikt nie zechce zajmować się kimś, kto otwarcie deklaruje swoje poglądy neonazistowskie, albo przysyła komentarze na swój profil w takiej częstotliwości, iż na pracę prawdopodobnie pozostanie mu niewiele czasu.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie życiorysu ustrukturyzowanego, ale skorzystaj z naszej zautomatyzowanej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Jest to profesjonalne, szybkie, proste i rzetelne!

Utwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie piękny i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi życiorysu
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i uzyskałem pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.001innych użytkowników!