Kogo firmy i szefowie niechętnie przyjmują
Potrafisz pisać świetne życiorysy i listy motywacyjne ale na rozmowach, na które Cię zapraszają, nigdy nie odnosisz sukcesów?
Jeżeli powyższe nie dotyczy Cię, bo na razie nie radzisz sobie nawet z przygotowaniem CV to najpierw przeczytaj artykuł Jak napisać życiorys. Ostatecznie możesz też tutaj wygenerować Twój życiorys ustrukturyzowany.
Jeżeli problem dotyczy Cię, warto zastanowić się czy nie popełniasz jakichś błędów. Możesz bowiem zaliczać się do stosunkowo szerokiego grona osób, którym rekruterzy generalnie niechętnie dają pracę w swojej firmie.
Zosie Samosie i pracowici kowale
Tacy ludzie byli wszędzie i wszystko znają najlepiej. I próbują przekonać do siebie wszystkich dookoła. W tym swojego przełożonego. Co prawda dobrze jest dysponować w firmie osobami kreatywnymi, pomysłowymi i pracowitymi, ale wszystko z umiarem. I pokorą.
Niektórzy rekruterzy wtedy sprawdzają takich potencjalnych pracowników, jak bardzo absurdalne zadania są w stanie pełnić i jak daleko posuną się w swojej pracowitości. Jeżeli zatem w trakcie rozmowy jakakolwiek czynność jest dla Ciebie nieprzyjemna i wydaje Ci się bezsensowna, nie bój się tego powiedzieć. Należy to jednak zrobić taktownie.
Osobniki niesamodzielne
W podobny sposób podchodzą pracodawcy także do ludzi, którzy nieustannie potrzebują, by ktoś prowadził ich za rękę. Nowy pracodawca da Ci czas na rekonesans. Jednak nie powinieneś szkolić się i dostosowywać dłużej, niż jest to konieczne.
Lojalność na pierwszym miejscu
Jeżeli na pytanie, dlaczego odszedłeś lub Cię zwolnili z poprzedniego miejsca zatrudnienia, zaczniesz opowiadać rekruterowi o wszystkich wadach Twojego poprzedniego szefa, na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia. Nawet jeśli Twoje żale są jak najbardziej uzasadnione. Potencjalny pracodawca odczuje, że jest kwestią czasu, kiedy zaczniesz obmawiać i jego.
Kłamstwo ma krótkie nogi
Podstawowa zasada podczas pisania życiorysu polega na tym, aby za wszelką cenę unikać kłamstw. Dlatego choć na papierze bardzo ładnie wygląda, że – na przykład – posługujesz się płynnie językiem niemieckim, to dla rekrutera zweryfikowanie takiej informacji nie stanowi większego problemu. I nawet gdybyś na podstawie kłamstwa jakimś cudem przeszedł rozmowę kwalifikacyjną, to i tak szybko prawda wyjdzie na jaw. Tak czy owak – zawsze narażasz zarówno siebie, jak i pracodawcę, na naprawdę nieprzyjemną sytuację.
Wszystko zależy od wyglądu
Jeżeli stawisz się na rozmowę nieschludny i zaniedbany, licz się z tym, że nie zachwycisz rekrutera. Przeciwnie. Przygotuj się tak na spotkanie, abyś wywarł jak najlepsze wrażenie, jeżeli chodzi o wygląd. I to już od pierwszego momentu. Udowodniono, że „efekt aureoli”, który powstaje natychmiast po wejściu do pomieszczenia, nieświadomie, lecz mocno oddziałuje na dalszy sposób podejścia pracodawcy do Twojej osoby. Jak przygotować się na rozmowę pod kątem wyglądu, można przeczytać w artykule Jak ubrać się na rozmowę.
Przytoczone wyżej opisy, które wywierają zasadniczy wpływ na pracodawcę podejmującego decyzję, kogo przyjąć, a kogo nie, dotyczą przede wszystkim spotkania osobistego. Niektóre osoby co prawda potrafią je ukryć na pierwszym spotkaniu, jednak doświadczony rekruter rozpozna je i odkryje w trakcie rozmowy. Na tej podstawie podejmie stosowne kroki przy zatrudnianiu nowego pracownika.
To, co w dzisiejszych czasach może całkowicie zamknąć drogę w walce o wymarzone stanowisko nawet bez rozmowy kwalifikacyjnej to sieci społecznościowe. Chodzi o trend, z którego rekruterzy nauczyli się korzystać. Swoją prywatność na Facebooku i innych serwisach należy albo chronić za pomocą odpowiednich ustawień, albo przeciwnie – wykorzystywać te strony na swoją korzyść, prowadząc je w duchu zawodowym. Pozostaje pytanie, do jakiego stopnia takie „szpiegowanie” (i głównie wywodzące się z niego następstwa) są uprawnione. Obowiązuje jednak zasada, że co nie jest zakazane, to jest dozwolone, i można mieć pewność, że nikt nie zechce zajmować się kimś, kto otwarcie deklaruje powszechnie nieakceptowane poglądy, albo wstawia posty na swój profil w takiej częstotliwości, iż na pracę prawdopodobnie pozostanie mu niewiele czasu.
Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!
Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!