Curriculum Vitae

Curriculum Vitae, czyli po prostu formularz życiorysu, może wyglądać standardowo, albo interesująco. Dalej zobaczysz jak utworzyć Curriculum Vitae (CV) bez błędów oraz literówek i w taki sposób, żeby wywołało dobre wrażenie i spełniło swoje zadanie.

Curriculum Vitae to najważniejszy dokument w życiu zawodowym człowieka. Za jego pośrednictwem pokazujesz swoim potencjalnym pracodawcom Twój życiorys zawodowy. Curriculum Vitae, ale także wzór CV, jest wyrazem pochodzenia łacińskiego, który przetłumaczony oznacza dosłownie „bieg życia”, co doskonale oddaje treść tego dokumentu.

Twoje doświadczenie zawodowe, inaczej Curriculum Vitae, z roku na rok powiększa się. Dlatego warto wykorzystać ten fakt poszukując nowego miejsca zatrudnienia. A im lepiej przygotujemy nasze CV, tym większe mamy szanse na znalezienie takiej pracy, która będzie dla nas satysfakcjonująca. Poniżej znajduje się przykład życiorysu, z którego możesz skorzystać.

Dlaczego nie wolno lekceważyć kwesti przygotowania CV/Resumé?

Im lepsze stanowisko, tym większe wymagania stawiane kandydatom. Dlatego aby je zdobyć, musimy być najlepsi pod każdym względem. I tu właśnie Curriculum Vitae jest jedną z rzeczy, od której zaczyna się ubieganie się o wymarzoną pracę. I choć CV, czy po prostu wzór życiorysu to dopiero początek - absolutnie nie wolno go lekceważyć.

Jak powinno wyglądać „Twoje CV”, jaki powinien być jego zakres

Curriculum Vitae, tzw. „Twoje CV”, powinno chronologicznie, zwięźle, lecz treściwie opisywać Twój profil na jednej lub maksymalnie dwóch stronach formatu A4!
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Zaś w przypadku Curriculum Vitae - ta zasada obowiązuje podwójnie! Curriculum Vitae i list motywacyjny są pierwszym kontaktem pracodawcy z Twoją osobą, dlatego to od nich zależy jego pierwsze wrażenie.

Jeżeli Twoje Curriculum Vitae będzie źle przygotowane, to z pewnością nie sprawi dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Wtedy jest praktycznie pewne, że nie dostaniesz szansy na drugi etap procesu rekturacyjnego! Czy to jest niesprawiedliwe? Nie! Takie są zasady!

Jak zatem powinno prawidłowo wyglądać Twoje Curriculum Vitae?
Na pewno musi ono zawierać:

  • Tylko i wyłącznie prawdziwe informacje na temat Twojej osoby
  • Dane osobiste, takie jak imię i nazwisko, stan cywilny, wiek, datę urodzenia
  • Dane kontaktowe, takie jak telefon, e-mail i adres
  • Najwyższe uzyskane przez Ciebie wykształcenie powinno być w Twoim Curriculum Vitae podane na pierwszym miejscu, albo zaraz za Twoją praktyką zawodową
  • Twoje doświadczenie, praktykę zawodową i Twoje najważniejsze osiągnięcia
  • Datę i Twój własnoręczny podpis, którym stwierdzasz prawdziwość informacji zawartych w Twoim Curriculum Vitae

Czy są jakieś „sztuczki”, które mogą Ci pomóc?

Może wydaje Ci się, że stworzenie Curriculum Vitae jest banalnie proste i że każdy potrafi to zrobić? To prawda, że mogłoby tak się wydawać, jednak istnieją drobne niuanse, które umożliwią Ci zwrócić na siebie uwagę pracodawcy, zwiększyć szanse i skuteczność samego Curriculum Vitae.

Wskazówki CV, triki CV i bardzo pożyteczne rady, które się przydadzą

Dlatego teraz proszę czytać bardzo uważnie – zdecydowanie zalecamy dołączenie do Curriculum Vitae Twojego zdjęcia. Taki Twój szkic życiorysu będzie wtedy bardziej wiarygodny. Z wyborem fotografii nie należy się spieszyć. Wybierz skromne, eleganckie i ładne zdjęcie, na którym dobrze widać Twoją twarz. Uśmiechaj się na nim! Jednak tylko delikatnie! :) Z niczym nie powinno się przesadzać.

Czasami warto też wybrać zdjęcie bardziej swobodne. Większosć osób załącza fotografię oficjalną. Tymczasem wielu pracodawców wybierając kandydatów kieruje się ogólnym wrażeniem, a nie tylko wykształceniem czy doświadczeniem.

Inny sposób na podniesienie jakości Twojego Curriculum Vitae to właśnie wspomniany wyżej, własnoręczny podpis. Twój życiorys zawodowy z podpisem dobrze jest uzupełnić krótkim zdaniem, np.: „Na dowód prawdziwości podanych przeze mnie danych dołączam własnoręczny podpis” – to również brzmi bardzo dobrze, zaś firma rzadko kiedy dostanie do rąk takie szczere Curriculum Vitae, które robi bardzo silne wrażenie.

Czy istnieje jakaś tajemnica dobrego Curriculum Vitae, któa pozwala zdobyć dobrą „robotę”?

Firmy chcą poważnych i lojalnych pracowników. Czasami nawet bardziej niż osób z kilkoma tytułami naukowymi. Pamiętaj o tym!

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji dotyczących tego, jak zwyciężyć w ostrej konkurencji osób poszukujących pracy - zapraszamy do skorzystania z możliwości prostego i szybkiego wygenerowania profesjonalnego Curriculum Vitae, przy wykorzystaniu barwnych i eleganckich, wzorowych szablonów przez tzw. generator życiorysów online (tutaj). Dodatkowo sam przypomnuja aby nie było żadnych błędów i literówek.

Wypróbuj eleganckie i nowoczesne szablony życiorysu! Życzymy dużo szczęścia w poszukiwaniu nowej pracy i na drodze do nowej przyszłości!

Jak patrzą na Twoje CV pracodawcy?

Curriculum Vitae w dosłownym tłumaczeniu oznacza „bieg życia”. Chodzi zestaw informacji o życiu zawodowym osoby ubiegającej się o pracę, a zatem o zwięzły dokument, który zazwyczaj stanowi pierwszy krok w procesie zdobywania pracy.

Często dokument ten określa się skrótem CV.
Należy jednak uważać na rozumienie tego pojęcia w poszczególnych krajach.

W Polsce jako Curriculum Vitae najczęściej rozumie się jako pisaną po polsku lub angielsku wersję życiorysu ustrukturyzowanego. Życiorys zawodowy można łatwo i szybko wygenerować tu.

Na przykład w innych krajach CV raczej jako resumé, które jest znacznie krótsze od Curriculum Vitae. Oczywiście jest wiele innych różnic między obydwoma dokumentami.

Przeczytać o nich można w artykule Resumé, CV i CV ustrukturyzowane – na czym polega różnica?

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!

Stwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem elegancki i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi CV
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i dostałęm pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.383inni użytkownicy!