Curriculum Vitae

Utwórz życiorys

Curriculum Vitae, czy też po polsku coś w rodzaju formularza życiorysu, możesz napisać normalnie - a więc w zwykły sposób, albo zachęcająco. Zobacz dalej, jak utworzyć Curriculum Vitae, który czasami określa się także skrótem CV, bez błędów i literówek, w taki sposób, żeby wywołało profesjonalne wrażenie i spełniło zamierzony cel.

Termin fachowy Curriculum Vitae wyraża najważniejszy dokument w życiu ludzkim, za pośrednictwem którego pokazujesz swój życiorys, inaczej przekrój przez życie zawodowe, swoim nowym potencjalnym pracodawcom. Curriculum Vitae, ale także wzór CV, jest wyrazem pochodzenia łacińskiego, który przetłumaczony oznacza dosłownie „bieg życia”, co doskonale oddaje treść tego kluczowego dokumentu każdego człowieka, który przynajmniej raz w życiu szukał jakiejś pracy.

Ogólny poziom Twojego życiorysu, inaczej Curriculum Vitae, na przestrzeni ostatnich lat ciągle wzrasta. Dlaczego tak się dzieje? A więc dlatego, że robi się coraz mniej dobrze płatnych miejsc pracy i rośnie stopa bezrobocia. To powoduje nierównowagę na rynku pracy pomiędzy ludźmi, którzy poszukują pracy, a liczbą wolnych stanowisk. Oznacza to, że w dzisiejszych czasach górę biorą niestety firmy i pracodawcy, którzy mogą wybierać swoich nowych pracowników z dużej ilości chętnych. Poniżej znajduje się przykład życiorysu, z którego możesz skorzystać.

Dlaczego nie wolno lekceważyć Twojego zawodowego CV/Resumé?

Nie ma co się dziwić, gdyż wobec każdego z nas są dziś kładzione wysokie wymagania i do tego tzw. globalizacja, której jesteśmy dziś świadkami, w ogóle już temu nie sprzyja. Aby dziś odnieść sukces, musimy być prawie perfekcyjni pod niemal wszystkimi względami. I tu właśnie Curriculum Vitae jest jedną z rzeczy, od której tylko zaczyna się ubieganie się o przyzwoitą pracę. I pomimo iż Curriculum Vitae czy po prostu wzór życiorysu to tylko początek, absolutnie nie opłaca się go lekceważyć.

Jak powinien wyglądać „Bieg Twojego życia”, jaki powinien być jego zakres

Curriculum Vitae, tzw. „Bieg Twojego życia”, który chronologicznie, zwięźle, lecz treściwie ujmuje Twój profil na jednej lub maksymalnie dwóch stronach formatu A4!
Czy słyszałeś już opinię, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze? W przypadku Curriculum Vitae jest ono dwukrotnie bardziej istotne! Curriculum Vitae i list motywacyjny wywołują właśnie takie najważniejsze pierwsze wrażenie u Twojego pracodawcy, u którego ubiegasz się o rozpoczęcie kariery zawodowej.

Jeżeli Twoje Curriculum Vitae będzie nikłej jakości i firma odniesie złe wrażenie z Twojego życiorysu ustrukturyzowanego, wtedy jest zupełnie jasne, że żadnej szansy na awans do drugiej tury przetargu, np. w formie rozmowy osobistej, już niestety nie dostaniesz! Czy to jest ostre? Pomyłka! To tylko rzeczywistość, tak po prostu jest!

Jak zatem powinno prawidłowo wyglądać Twoje Curriculum Vitae?
Na pewno ważne jest wiedzieć, że musi ono zawierać:

  • Tylko i wyłącznie prawdziwe dane Twojej osoby
  • Dane osobiste, takie jak imię i nazwisko, stan cywilny, wiek, datę urodzenia
  • Dane kontaktowe, takie jak telefon, e-mail i adres
  • Najwyższe uzyskane przez Ciebie wykształcenie powinno być w Twoim Curriculum Vitae podane na pierwszym miejscu, albo może być zaraz za Twoją praktyką zawodową
  • Twoje doświadczenia, praktykę zawodową i Twoje największe osiągnięcia
  • Datę i Twój własnoręczny podpis, którym stwierdzasz prawdziwość informacji zawartych w Twoim Curriculum Vitae

I co jakiejś „sztuczki”, które mogą Ci pomóc? Czy interesuje Cię to?

Może wydaje Ci się, że utworzyć Curriculum Vitae, to znowu nic tak trudnego, wg powyższych instrukcji, i że każdy potrafi to zrobić. To prawda, że mogłoby tak się wydawać, jednak istnieją drobne odrębności, które umożliwią Ci zwrócić, przykuć na siebie uwagę pracodawcy, i zwiększyć powodzenie i efektywność samego Curriculum Vitae.

Wskazówki CV, triki CV i bardzo pożyteczne rady, które się opłacą

Dlatego teraz proszę czytać bardzo uważnie – zdecydowanie zalecamy dołączenie do Curriculum Vitae zdjęcia Twojej osoby. Taki Twój szkic życiorysu będzie wtedy bardziej wiarygodny. Wybieraj starannie i wybierz skromne, eleganckie i ładne zdjęcie, na którym dobrze widać Twoją twarz. Uśmiechaj się na nim! Jednak tylko delikatnie! :) Z niczym nie powinno się przesadzać.

Jest niewiele ludzi, którzy zwykle dołączyliby zdjęcie do swojego Curriculum Vitae i możesz wierzyć, że dziś firmy wybierają w istotnym stopniu także na podstawie ogólnego wrażenia, a nie kierują się tylko tym, jakie masz wykształcenie.

Kolejne ulepszenie Twojego Curriculum Vitae tkwi właśnie we wspomnianym wyżej, własnoręcznym podpisie Twojego CV. Twój życiorys zawodowy z podpisem dobrze jest uzupełnić prostym zdankiem, np.: „Na dowód prawdziwości podanych przeze mnie danych dołączam własnoręczny podpis” – to również brzmi bardzo dobrze, a firma rzadko kiedy dostanie do rąk takie szczere Curriculum Vitae, które robi wrażenie silnej powagi.

Czy istnieje jakiś tajnik dla dobrego Curriculum Vitae, aby zdobyć dobrą „robotę”?

Firmy chcą poważnych, a tym samym też lojalnych pracowników, nawet bardziej niż ludzi z kilkoma tytułami naukowymi. Pamiętaj o tym!

Jeżeli interesuje Cię więcej tajników na temat tego, jak zwyciężyć w ostrej konkurencji bezrobotnych, wtedy zapraszamy do skorzystania z możliwości prostego i szybkiego wygenerowania profesjonalnego Curriculum Vitae z kolorowych, eleganckich, wzorowych szablonów przez tzw. online generator życiorysów (tutaj), który ponadto w sposób zautomatyzowany dopilnuje, aby nie popełnić błędów i literówek.

Wypróbuj piękne i nowoczesne szablony życiorysu! Dużo szczęścia w zdobywaniu Twojej nowej pracy i drodze do nowej przyszłości!

Jak patrzą się na Twoje „sivi” personaliści?

Curriculum Vitae w dosłownym tłumaczeniu oznacza „bieg życia”. Chodzi o sumę informacji o życiu zawodowym osoby ubiegającej się o pracę, a zatem o zwięzły dokument, który zazwyczaj stanowi pierwszy krok w procesie zdobywania pracy.

Często można na niego trafić pod skrótem CV.
Należy jednak uważać na rozumienie tego pojęcia w poszczególnych krajach.

W Republice Czeskiej rozumiemy Curriculum Vitae najczęściej jako pisaną po angielsku wersję życiorysu ustrukturyzowanego. Życiorys zawodowy można sobie łatwo i szybko wygenerować tu.

Za granicą jednak można spotkać się z innym rozumieniem tego wyrazu. Odpowiednikiem czeskiego życiorysu ustrukturyzowanego jest bowiem raczej tzw. resumé, które jest istotnie krótsze od Curriculum Vitae. Jednak można oczywiście znaleźć więcej różnic pomiędzy obydwoma dokumentami.

Przeczytać o nich można w artykule Resumé, CV i CV ustrukturyzowane – na czym polega różnica?

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie życiorysu ustrukturyzowanego, ale skorzystaj z naszej zautomatyzowanej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Jest to profesjonalne, szybkie, proste i rzetelne!

Utwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie piękny i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi życiorysu
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i uzyskałem pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.001innych użytkowników!