Resumé, CV oraz CV ustrukturyzowane - na czym polega różnica?
O tym, jak we właściwy sposób napisać życiorys ustrukturyzowany, gdy ubiegasz się o pracę w Polsce, możesz przeczytać w artykule Jak napisać życiorys. Albo możesz zaoszczędzić sporo czasu i po prostu tutaj wygenerować profesjonalny życiorys.
A co jeśłi ubiegasz się o zatrudnienie poza granicami Polski?
Na początek trzeba ustalić, jaka jest różnica pomiędzy CV, to znaczy Curriculum Vitae, które u nas rozumie się raczej jako angielską wersję życiorysu, a resumé;.
Resumé; w gruncie rzeczy jest bardzo podobne do naszego życiorysu ustrukturyzowanego. Chodzi o krótkie streszczenie Twojej kariery zawodowej - nie dłuższe niż na dwie strony - w którym po krótce opisujesz swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe i umiejętności.
Tymczasem CV jest o wiele bardziej obszerne i zazwyczaj liczy nawet cztery strony, przy czym nie mniej niż dwie. Umieszcza się w nim o wiele więcej szczegółów na temat swojej osoby. Wspomina się na przykład o zdobytych nagrodach czy też wydanych publikacjach. I właśnie na takie informacje właśnie kładzie się nacisk w CV. Oznacza to, że CV w takiej formie wymagane jest od kandydatów, których aktualna pozycja zawodowa jest już stosunkowo wysoka. Chodzi na przykład o pracowników naukowych, lekarzy, wykładowców w szkołach wyższych, menadżerów itp.
Czy opisany podział wydaje się niepotrzebny? Obecnie istnieje projekt Europass, który ma na celu standaryzację dokumentów, z którymi osoby ubiegające się o pracę w krajach Unii Europejskiej prezentują się przed swoimi potencjalnymi pracodawcami. Więcej na ten temat tutaj.
Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!
Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!