Resumé, CV oraz CV ustrukturyzowane - na czym polega różnica?

O tym, jak we właściwy sposób napisać życiorys ustrukturyzowany, gdy ubiegasz się o pracę w Polsce, możesz przeczytać w artykule Jak napisać życiorys. Albo możesz zaoszczędzić sporo czasu i po prostu tutaj wygenerować profesjonalny życiorys.

A co jeśłi ubiegasz się o zatrudnienie poza granicami Polski?

Na początek trzeba ustalić, jaka jest różnica pomiędzy CV, to znaczy Curriculum Vitae, które u nas rozumie się raczej jako angielską wersję życiorysu, a resumé;.

Resumé; w gruncie rzeczy jest bardzo podobne do naszego życiorysu ustrukturyzowanego. Chodzi o krótkie streszczenie Twojej kariery zawodowej - nie dłuższe niż na dwie strony - w którym po krótce opisujesz swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe i umiejętności.

Tymczasem CV jest o wiele bardziej obszerne i zazwyczaj liczy nawet cztery strony, przy czym nie mniej niż dwie. Umieszcza się w nim o wiele więcej szczegółów na temat swojej osoby. Wspomina się na przykład o zdobytych nagrodach czy też wydanych publikacjach. I właśnie na takie informacje właśnie kładzie się nacisk w CV. Oznacza to, że CV w takiej formie wymagane jest od kandydatów, których aktualna pozycja zawodowa jest już stosunkowo wysoka. Chodzi na przykład o pracowników naukowych, lekarzy, wykładowców w szkołach wyższych, menadżerów itp.

Czy opisany podział wydaje się niepotrzebny? Obecnie istnieje projekt Europass, który ma na celu standaryzację dokumentów, z którymi osoby ubiegające się o pracę w krajach Unii Europejskiej prezentują się przed swoimi potencjalnymi pracodawcami. Więcej na ten temat tutaj.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!

Stwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem elegancki i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi CV
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i dostałęm pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.383inni użytkownicy!