Resumé, CV oraz CV ustrukturyzowane - na czym polega różnica?

Utwórz życiorys

O tym, jak we właściwy i efektywny sposób napisać życiorys ustrukturyzowany, gdy ubiegasz się o pracę w Republice Czeskiej, możesz przeczytać w artykule Jak napisać życiorys. Albo możesz sobie zaoszczędzić całą pracę i wygenerować tutaj profesjonalny życiorys.

Jak to jednak działa, gdy pytasz o zatrudnienie poza granicami Czech?

Trzeba sobie bowiem wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy CV, to znaczy Curriculum Vitae, które u nas rozumie się raczej jako angielską wersję życiorysu, a resumé.

Resumé jest w gruncie rzeczy bardzo podobne do naszego życiorysu ustrukturyzowanego. Chodzi o krótkie streszczenie Twojego życia zawodowego, nie dłuższe niż dwie strony, w którym opisujesz w skrócie swoje wykształcenie, doświadczenie i umiejętności.

W przeciwieństwie do tego, CV jest dużo bardziej obszerne, licząc zazwyczaj nawet cztery strony, minimalnie jednak dwie. Podajesz w nim więcej szczegółów o swojej osobie, wspominasz na przykład o zdobytych nagrodach czy też wydanych publikacjach, i na takie informacje właśnie w CV kładziony jest nacisk. Z tego oczywiście wynika, że CV wymagane są szczególnie od osób, których pozycja jest już stosunkowo wysoka. Chodzi na przykład o pracowników naukowych, lekarzy, wykładowców w szkołach wyższych, menadżerów i podobnie.

Czy opisany podział wydaje Ci się niepotrzebny? Obecnie istnieje projekt Europass mający na celu standaryzację dokumentów, z którymi osoby ubiegające się o pracę w krajach Unii Europejskiej prezentują się przed swoimi potencjalnymi pracodawcami. Więcej możesz przeczytać o nim w tym artykule.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie życiorysu ustrukturyzowanego, ale skorzystaj z naszej zautomatyzowanej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Jest to profesjonalne, szybkie, proste i rzetelne!

Utwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie piękny i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi życiorysu
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i uzyskałem pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.001innych użytkowników!