Problemy z życiorysem

Co to jest życiorys i jak wygląda, możesz przeczytać w artykule Życiorys ustrukturyzowany. Tu natomiast dowiesz się, jak go dobrze napisać. Możesz też zaoszczędzić sporo czasu i życiorys zawodowy w prosty sposób po prostu wygenerować.

Czy masz wrażenie, że wysłałeś życiorys bodajże w tysiąc miejsc, ale reakcja była zawsze taka sama?

Nie przyjęli Cię, i co gorsza – nie zaprosili Cię nawet na rozmowę?

Spróbuj zastanowić się nad tym, czy Twoje dotychczasowe życiorysy
nie zawierały któregoś z najczęściej występujących błędów:

  • Ogólny wygląd
    Zbędna ilość stron, to znaczy więcej niż dwie, ręcznie napisany życiorys, zabrudzony papier, nieładne formatowanie… Jeżeli Twój życiorys na pierwszy rzut oka będzie wyglądał niesympatycznie, uwierz - pracodawca nawet nie przeczyta co w nim jest napisane.
  • Źle wybrane zdjęcie
    Wystrzegaj się używania zdjęć z urlopu, z imprezy, zdjęć półnagich, obrazków, na których jest z Tobą cała rodzina, a także popularnych selfie. Twój portret to ten element CV na który rekruter zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Jeżeli nie masz zdjęcia, na którym wyglądasz naturalnie i solidnie, lepiej nie używaj żadnego.
  • Niepotrzebne dane osobowe
    Nie musisz podawać danych, na podstawie których rekruter, nawet nieświadomie, mógłby Cię dyskryminować. Dotyczy to liczby dzieci, orientacji seksualnej, wyznania, a czasami nawet wieku. Tak naprawdę Twój potencjalny pracodawca nie może zadawać Ci takich pytań – nawet na rozmowie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wymaga tego charakterystyka oferowanego stanowiska. Doskonałym przykładem jest abstrakcyjna, ale nie niemożliwa sytuacja, kiedy muzułmańskim imamem chciałaby zostać katolicka zakonnica. Jednak poza tak ekstremalnymi przypadkami pracodawcy nie ma prawa interesować Twoje wyznanie.
  • Zbędne doświadczenia zawodowe
    Wypisz tylko takie doświadczenia, które bezpośrednio wiążą się ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Poprzednie miejsca pracy opisuj przy użyciu powszechnie znanych nazw, w oparciu o zakres obowiązków. Rekruter nie ma czasu na to, aby wybierać z Twojego życiorysu istotne informacje. I już w ogóle nie ma czasu na sprawdzanie wewnętrznych nazw stanowisk w Twojej poprzedniej firmie. Dlatego postaraj się jak najbardziej ułatwić mu rozeznanie w Twoim życiu zawodowym.
  • Nie musisz wszystkiego zdradzać wprost, ale…
    … w życiorysie NIGDY nie kłam. Teoretycznie może ułatwić Ci to drogę do kolejnego etapu rekrutacji, jednak kłamstwo ma bardzo krótkie nogir. Rekruterzy potrafią stosunkowo łatwo zweryfikować, czy te podane przez Ciebie interesujące informacje są prawdziwe, czy też nie. Poza tym może on uzyskać wiele informacji na Twój temat nawet nie zapraszając Cię na rozmowę. Na przykład za pomocą sieci społecznościowych, albo po prostu skontaktuje się z poprzednim pracodawcą i poprosi go o referencje. Zobacz artykuł Kogo firmy i szefowie niechętnie przyjmują.
  • Uważaj na język
    Na język polski. Postaraj się, aby Twój życiorys był doskonały także od strony gramatycznej. Pomyłki mają niestety sprawiają, że rekruter w trakcie czytania zamiast na Twoim imponującym doświadczeniu, będzie skupiać się na popełnionych przez Ciebie błędach. Szczególną uwagę powinny na to zwracać osoby ubiegające się o taki zawód, w którym oczekuje się od kandydata pracy z językiem polskim posługiwania się słowem pisanym. W takim przypadku pogrąży Cię już jeden błąd ortograficzny.
  • Pokornie, ale ze zdrową pewnością siebie
    Pisanie o cechach charakteru jest w dzisiejszych czasach niemal zbędne. Rekruterzy codziennie spotykają kilkadziesiąt ludzi, którzy są lojalni, chętni do uczenia się, dyspozycyjni, wiarygodni… Jeżeli jednak zdecydujesz się na dołączenie do życiorysu cech charakteru, to postaraj się, aby nie wywoływać wrażenia nadmiernego zadufania w sobie. Z drugiej strony nie podawaj o swojej osobie żadnych informacji negatywnych.
  • Żarty na bok
    Życiorys to poważna sprawa. Nie próbuj ujawniać w nim swojego poczucia humoru. Jeśli nie przypadniesz rekruterowi do gustu, to żarciki w życiorysie z pewnością przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego.
  • Przede wszystkim zwięźle
    Życiorys ustrukturyzowany powinien być zwięzły ale treściwy. Bardziej szczegółowe informacje zamieść w liście motywacyjnym. Więcej dowiesz się o nim w artykule Jak napisać list motywacyjny.

Na końcu sprawdź, czy nie zapomniałeś podać poprawnego kontaktu. Byłby to bowiem najgłupszy sposób pozbawienia się możliwości zyskania pracy marzeń.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!

Stwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem elegancki i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi CV
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i dostałęm pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.386inni użytkownicy!