Jak napisać list motywacyjny?

Utwórz życiorys

List motywacyjny, inaczej także przewodni, to dokument, jak już obie nazwy podpowiadają, który „przewodzi” przez życiorys, a w którym kandydat może wyrazić, jak bardzo jest umotywowany do uzyskania danej pracy, ile jest ona dla niego warta. Rozszerza i uzupełnia informacje podane w życiorysie ustrukturyzowanym, gdyż powinien on być tylko zwięzłym wyliczeniem informacji dotyczących Twojego życia zawodowego, nie dając zatem miejsca na wyrażenie wszystkiego, co chciałbyś o sobie powiedzieć potencjalnemu pracodawcy. Jeżeli personalistę zainteresuje napisany przez Ciebie w wysokiej jakości życiorys, to list motywacyjny jest zazwyczaj zaraz następnym krokiem w procesie zdobywania pracy.

W odróżnieniu od życiorysu, który między innymi możesz sobie łatwo i szybko wygenerować tutaj, w liście przewodnim możesz wykorzystać swoje umiejętności stylistyczne. Po prostu wyobraź sobie, że naprawdę piszesz list do swojego przyszłego pracodawcy. Z wszystkimi formalnościami, tak jak uczyłeś się na lekcjach pisania. Zwróć naprawdę rzetelną uwagę na błędy ortograficzne i stylistyczne, które mogłyby całkowicie zniechęcić personalistę już na samym wstępie! Człowiek, który naprawdę jest zdeterminowany, aby uzyskać oferowane stanowisko, dobrze zadba o swój list przewodni.

Nie każdy pracodawca będzie od Ciebie wprost wymagał listu przewodniego, zalecamy jednak skorzystać z tej możliwości jako z okazji do wstępnej obrony, a jednocześnie dowodu na to, że zależy Ci na stanowisku.

Jak powinna wyglądać struktura? Sam list motywacyjny powinien się zawierać na jednej czwartej do jednej połowy strony. Liczni pracodawcy jednak sami określają jego długość, narzucając ograniczoną ilość znaków. W takim przypadku trzymaj się zadania, zazwyczaj jest to bowiem sposób, jak sprawdzić, czy potrafisz wywiązać się z zadania. W prawym górnym rogu podaj swoje nazwisko i dane kontaktowe. Natomiast na końcu, jeżeli może Ci to pomóc w zdobyciu pracy, spokojnie dołącz próbki swojej dotychczasowej pracy. Nie zapomnij wspomnieć o nich już w treści listu.

Poniżej pokazujemy, jak może wyglądać taki list motywacyjny. Pamiętaj jednak o tym, że list motywacyjny jest przede wszystkim wyrażeniem Twojej własnej osobowości. Dlatego wskazane jest odpowiednio wybrane odchylenie od struktury tradycyjnej. Spróbuj przekonać pracodawcę czymś innym, czymś więcej. Twoją wartością dodaną. Przekonaj go, że to Ty jesteś osobą, którą on chce zatrudnić.

List przewodni może wyglądać na przykład następująco:

Marie Bartošová
Na Pomezí 911
Praha 1
110 00

Szanowny Panie Nováku,

pozwalam sobie zareagować na ogłoszenie opublikowane na stronach internetowych Państwa spółki, w którym oferują Państwo stanowisko Account Manager. W chwili obecnej jestem zatrudniona jako Senior Account Manager w spółce ABC s.r.o., w której pracuję od przeszło czterech lat. Aczkolwiek jestem bardzo zadowolona z pracy na tym stanowisku, to prezentacja Państwa spółki zaciekawiła mnie na tyle, iż chciałabym być częścią Państwa zespołu, a dzięki temu zarazem rozwijać się zawodowo. Jestem sumienna i rzetelna, szybko dostosowuję się do zaistniałych sytuacji. Ponadto oferuję profesjonalny wygląd i ogładę, potrafię rozmawiać z ludźmi na najwyższych szczeblach.

Pewnie wierzę, że jeżeli zatrudni mnie Pan w Państwa spółce, wtedy obie strony będą zadowolone ponad miarę. Zrobię w tym celu wszystko, na co będzie mnie stać.

W przypadku Pana zainteresowania osobistym spotkaniem, ucieszę się z możliwości opowiedzenia Panu czegoś więcej o sobie.

Życzę Panu miłego dnia

Marie Bartošová


W przypadku, gdy wysyłasz list klasyczną drogą pocztową, dołącz także podpis.

Trzeba sobie uświadomić, iż życiorys można wysłać w tej samej wersji w kilka miejsc, natomiast list przewodni musi być unikatowy dla każdego stanowiska, o które się ubiegasz!

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie życiorysu ustrukturyzowanego, ale skorzystaj z naszej zautomatyzowanej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Jest to profesjonalne, szybkie, proste i rzetelne!

Utwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie piękny i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi życiorysu
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i uzyskałem pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.001innych użytkowników!