Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny, inaczej także przewodni, to dokument, który „uzupełnia” życiorys, i w którym kandydat może wyrazić, jak bardzo jest umotywowany do uzyskania danej pracy i co ona dla niego znaczyi. List rozszerza i uzupełnia informacje podane w życiorysie ustrukturyzowanym, dlatego żę ten powinien być tylko zwięzłym wypunktowaniem informacji dotyczących Twojego życia zawodowego. W CV nie ma miejsca na wyrażenie wszystkiego, co chciałbyś o sobie powiedzieć potencjalnemu pracodawcy. Jeżeli rekrutera zainteresuje przesłane przez Ciebie elegancki życiorys, to list motywacyjny jest zazwyczaj zaraz następnym krokiem w procesie zdobywania pracy.

W odróżnieniu od życiorysu, który możesz łatwo i szybko wygenerować tutaj, w liście motywacyjnym możesz wykorzystać swoje umiejętności stylistyczne. Po prostu wyobraź sobie, że naprawdę piszesz list do swojego przyszłego pracodawcy. Z wszystkimi formalnościami, tak jak uczyłeś się na lekcjach języka polskiego. Zwróć uwagę na poprawność ortograficzną i stylistyczną. Błędy mogłyby już na samym początku zdyskwalifikować Twoją kandydaturę! Człowiek, któremy naprawdę zależy na danym stanowisku, porządnie przyłoży się do napisania listu motywacyjnego.

Nie każdy pracodawca będzie od Ciebie wprost wymagał listu przewodniego. Jednak jeżeli zależy Ci na danym stanowisku, to warto być przygotowanym na taką ewentualność.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny? Sam dokument powinien mieścić się na jednej czwartej do połowy strony. Wielu pracodawców wręcz określa jego długość, ustalając ograniczoną liczbę znaków. W takim przypadku trzymaj się tego wymogu, zazwyczaj jest to bowiem sposób by sprawdzić, czy potrafisz wywiązać się z zadania. W lewym górnym rogu podaj swoje nazwisko i dane kontaktowe. Natomiast na końcu, jeżeli uważasz, że jest to być pomocne - możesz dołączyć próbki swojej dotychczasowej pracy. Nie zapomnij też wspomnieć o nich już w treści listu.

Poniżej pokazujemy, jak może wyglądać taki list motywacyjny. Pamiętaj jednak o tym, że list motywacyjny jest przede wszystkim wyrażeniem Twojej własnej osobowości. Dlatego dobrze jest wprowadzić kilka swoich własnych elementów. Spróbuj przekonać pracodawcę czymś własnym - może nawet niestandardow. To jest Twoja osobista wartość dodana. Przekonaj rekrutera, że to Ty jesteś osobą, którą on chce zatrudnić.

List przewodni może wyglądać na przykład następująco:

Marie Bartošová
Na Pomezí 911
Praha 1
110 00

Szanowni Państwo,

pozwalam sobie zareagować na ogłoszenie opublikowane na stronach internetowych Państwa spółki, w którym oferują Państwo stanowisko Account Manager. W chwili obecnej jestem zatrudniona jako Senior Account Manager w spółce ABC sp. z o. o., w której pracuję od przeszło czterech lat. Mimo iż jestem bardzo zadowolona z pracy na tym stanowisku, to prezentacja Państwa spółki zainteresowała mnie na tyle, że chciałabym być częścią Państwa zespołu, a dzięki temu rónocześnie rozwijać się zawodowo. Jestem sumienna i rzetelna, szybko dostosowuję się do nowych okoliczności. Ponadto charakteryzuję się profesjonalny wyglądem i ogładą, a także potrafię utrzymywać kontakt z ludźmi na najwyższych szczeblach.

Jestem przekonana, że jeżeli zatrudnią mnie Państwo w Waszej spółce, obie strony będą usatysfakcjonowane. Dołożę wszelkich starań by osiagnąć ten cel.

W przypadku zainteresowania osobistym spotkaniem, z chęcią opowiem Państwu więcej na swój temat.

Życzę Państwu miłego dnia

Janina Kowalska


W przypadku, gdy wysyłasz list pocztą tradycyjną, dołącz także podpis.

Trzeba pamiętać, że życiorys można wysłać w tej samej wersji w kilka miejsc, natomiast list przewodni musi być przygotowany oddzielnie dla każdego stanowiska, o jakie się ubiegasz!

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!

Stwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem elegancki i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi CV
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i dostałęm pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.381inni użytkownicy!