Dlaczego (nie) tracić czasu na szkołę?

Ten artykuł nie ma na celu odradzenia uczenia się. Studia są ważne, ale zależy kiedy i dla kogo. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie wszystkim – za i przeciw. Reszta zależy tylko i wyłącznie od Twojej decyzji, czy studiować czy też nie.

Dlaczego TAK?

Pomijająć fakt, że Wykształcenie jest niezbędną częścią życiorysu, który możesz łatwo i szybko wygenerować tutaj, to pierwszym argumentem „za” jest fakt, że w czasie studiównauczysz się wielu nowych rzeczy. Dokładniej - łatwiej dotrzesz do potrzebnych i wartościowych wiadomości i umiejętności, dostęp do których często jest ograniczony. Poza tym poznasz wielu ludzi posiadających bogatą wiedzę i doświadczenie, którzy umieją przekazać je dalej, a także wyjaśniać je i uczyć ich innych osób. Ponadto studiując pewne kierunki można dotrzeć do miejsc, do których zwykłe osoby nie mają wstępu - Tobie zaś będzie to potrzebne do wykonywania Twojego zawodu.

To zresztą bardzo ważny argument przemawiający za studiowaniem. Niektóre stanowiska po prostu wymagają certyfikacji - poświadczenia tego, że jesteś kompetentny do wykonywania takiej pracy i że jesteś należycie przeszkolony. W takich sytuacjach same umiejętności niestety nie wystarczą, jeżeli nie masz formalnego dokumentu (na przykład dyplomu bądź certyfikatu), który potwierdza ich zdobycie.

Co dalej? Zdobycie kontaktów oraz umiejętności ich utrzymywania. Nawet najbogatsi ludzie doskonale wiedzą, że najcenniejsi dla nich są przyjaciele i znajomi we właściwych miejscach. Szkoła jest idealnym miejscem pozwalającym na nawizywanie znajomości. Poznawaj i daj się poznać, zawieraj znajomości. Taki trend w życiu zawodowym posiada swoją specjalną nazwę – chodzi o tzw. networking. Więcej o nim oraz o tym, jak utrzymywać swoje kontakty, możesz przeczytać w artykule Szukanie pracy przez znajomych.

Już tylko te argumenty wystarczająćo powinno przekonywać do studiowania!

Są jednak wśród nas tacy, którzy potrafią pomyślnie wspinać się po szczeblach kariery bez przysłowiowego „papieru”. Chodzi o osoby, które urodziły się z jakimś talentem, albo o osoby, które uczą się szybko na bieżąco, zas jeżeli ktoś zaoferuje im możliwość rozwijania się na stanowisku, na którym niepotrzebne jest świadectwo ze szkoły (na przykład ze względu na bezpieczeństwo pracy), bardzo szybko się przystosują. Dotyczy to również osób kreatywnych – to znaczy z takimi zdolnościami, których nie można nauczyć się ani zdobyć w szkole. Istnieją także tacy, którzy mają pomysł, albo tacy, którzy po prostu są na tyle kontaktowi, że każdy z nimi chce współpracować. Takie osoby (lub ktoś w ich otoczeniu, zazwyczaj menadżerowie) posiadają jednak pewną podstawową umiejętność - umiejętność autopromocji. Wiedzą, na które cechy swojego charakteru zwrócić uwagę i w jaki sposób. Wiedzą też, czyją uwagę należy zwrócić. Tym samym powracamy do tematu networkingu. Szkoła co prawda jest świetnym źródłem nowych kontaktów, jednak nie jedynym.

O tym, czy właśnie szkoła do czegoś Ci się przyda, decydujesz w końcu Ty sam. Zastanów się poważnie. Jeżeli nie liczyć szkoły podstawowej i gimnazjum, w szkole średniej człowiek spędza na uczeniu się zazwyczaj trzy lata. Kończąc zaś szkołę wyższą to od sześciu do nawet ośmiu lat, w czasie których nie bardzo może by realnie zarabiać. Dltego nie można pozwolić sobie na to, by w przyszłości czas ten okazał się źle zainwestowanym.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!

Stwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem elegancki i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi CV
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i dostałęm pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.392inni użytkownicy!