Jak znaleźć ciekawą pracę
Jest mnóstwo sposobów na znalezienie nowej pracy. Najważniejsze jest jednak aby w czasie tych poszukiwań mieć szeroko otwarte oczy. I choć wydaje się to banalne, to jednak nie jest takie proste. Oczywiście to Ty jesteś jedyną osobą, która wie czego chce i czego potrzebuje. Jeżeli jednak nie masz całkowitej pewności, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci sprawdzić co właściwie chcesz robić?. Nie bój się jednak złapać byka za rogi i skorzystać z każdej okazji, jaka Ci się nadarzy, i która choć trochę odpowiada Twoim wyobrażeniom. Może będziesz miło zaskoczony. A jeśli nie będziesz – to zawsze można odejść.
Portale internetowe z ofertami pracy
W dzisiejszych czasach bardzo popularnym sposobem jest poszukiwanie przez Internet. W sieci znajdziesz kilkadziesiąt portali, umożliwiających pracodawcom umieszczanie ogłoszeń i udostępnianie ich kandydatom. Zazwyczaj usługa ta jest darmowa. Jest to szybki, wygodny i prosty sposób poszukiwania pracy. Tyle tylko, że oprócz Ciebie z tego sposobu korzysta mnóstwo innych kandydatów. Dlatego musisz się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach na biurko rekrutera trafi nawet kilkaset życiorysów osób zainteresowanych tym samym co Ty stanowiskiem. Dlatego będziesz musiał dołożyć starań, aby to właśnie Twój życiorys go zainteresował.
Jak napisać dobry życiorys można się dowiedziećtutaj. Możesz też łatwo i prosto wygenerować profesjonalny życiorys .
Strony internetowe firm
Właśnie ze względu na powszechność dostępu rekruterzy nie zawsze korzystają z portali ogłoszeniowych. Wielu z nich uważa, że jeżeli dana osoba poszukująca pracy będzie zainteresowana stanowiskiem, to dotrze do niego w inny sposób, nie czekając, aż portal podłoży mu ją pod nos. Dlatego zaglądaj na zakładki Kariera czy też Career na stronach konkretnych firm.
Na co uważać podczas szukania w Internecie?
Inni pracodawcy starają się wykorzystać internet w odwrotny sposób. Wiedząc, że przez portale ogłoszeniowe przetacza się ogromna liczba kandydatów, właśnie tam umieszczają sfabrykowane ogłoszenia. Oferują w nich wyjątkowo atrakcyjne stanowisko za wysokie wynagrodzenie. W praktyce często okazuje się jednak, że jest to praca, której nikt nie chce dobrowolnie wykonywać. Może się zdarzyć, że zamiast przedstawiciela handlowego zostaniesz zatrudniony jako konserwator powierzchni płaskich.
Życiorys należy dostarczyć osobiście
Internet nie jest jedynym sposobem na poszukiwanie pracy. Wielu rekruterów i kierowników doceni kiedy osobiście pojawisz się w miejscu, gdzie chciałbyś pracować. Przybycie do ich firmy z życiorysem w ręku i należytą dawką pewności siebie, iż stanowisko wprost sobie „zabierzesz” jest nie do przecenienia. Dobre wrażenie możesz wywrzeć na pracodawcy swoją motywacją i chęcią zrobienia czegoś dla zdobycia pracy. Jednocześnie będzie im o wiele trudniej odrzucić Twoją kandydaturę bez wcześniejszego wysłuchania Cię. Masz więc natychmiastową szansę obrony swojego życiorysu zawodowego i zaprezentowania, dlaczego akurat Ciebie powinni zatrudnić. Może się zdażyć i tak, że rekruter będzie pod tak silnym wrażeniem, że będzie gotowy nawet utworzyć specjalnie dla Ciebie nowe stanowisko.
Agencje pośrednictwa pracy
Spółki z dużą ilością pracowników często wynajmują sobie zewnętrzne agencje pośrednictwa pracy. Można się w nich albo bezpośrednio zarejestrować, albo znowu wyszukiwać publikowane przez nie ogłoszenia. Pamiętaj jednak o tym, że agencja pośrednictwa pracy nie wykonuje swojej pracy za darmo. A jeżeli nie zapłaci za nią zamawiający, to marża zostanie pobrana od Ciebie.
Obecnie wśród agencji pośrednictwa pracy zaczęła się rozprzestrzeniać tendencja zwana headhunting. Personalista, tzw. headhunter, po polsku łowca głów, sam wyszukuje za pośrednictwem Internetu czy też na przykład networkingu ludzi potencjalnie nadających się na oferowane stanowisko. Dlatego profile na portalach społecznościowych i specjalistycznych.
Pytaj znajomych
Skoro już wspomnieliśmy o networkingu – rzeczywiście chodzi o jeden z najbardziej skutecznych sposobów szukania pracy. Jeżeli wiesz o kimś, kto może Cię podprowadzić do wymarzonego stanowiska, spotkaj się z nim i porozmawiaj o pracy. Jednak najczęściej wszystko jest zrządzeniem losu. Dlatego gdy tylko będziesz miał możliwość porozmawiać z kimkolwiek o pracy, opisz barwnie gdzie chciałbyś pracować i dlaczego, co masz do zaoferowania, po prostu spróbuj się sprzedać. Komukolwiek – nie tylko tej osobie, która w końcu miałaby Cię „kupić”. Nigdy bowiem nie wiesz, czy znajomi tej osoby nie poszukują kogoś takiego jak Ty. Więcej na temat tego, czym jest networking, jak go wykorzystywać i na co zwracać uwagę, przeczytaj w artykule Szukanie pracy przez znajomych.
Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!
Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!