List z podziękowaniami
List z podziękowaniami jest kolejnym formalnym dokumentem w procesie zdobywania pracy. W przeciwieństwie do życiorysu ustrukturyzowanego i listu motywacyjnego rekruterzy otrzymują go wyjątkowo rzadko. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wielu kandydatów obawia się, czy taki krok nie jest zanadto narzucający się i natrętny.
Nie jest. Możesz uwierzyć, że jest dokładnie odwrotnie. Chodzi o sposób, jak jeszcze bardziej wyrazić swoją motywację do uzyskania danej pracy, udowodnić, że jesteś uprzejmy - i co najważniejsze - zwrócić na siebie uwagę. Ponadto, jeżeli masz wrażenie, że na rozmowie nie zabłysnąłeś, że rozmowa nie przebiegała dokładnie tak, jak sobie wyobrażałeś i mogłeś wykazać się czymś więcej, to list z podziękowaniami stanowi świetną okazję, jak spróbować naprawić tę sytuację.
Napisanie listu z podziękowaniami to nic trudnego. Przeciwnie - wystarczy tylko proste i zwięzłe wyrażenie wdzięczności i szacunku wobec potencjalnego pracodawcy.
Co powinien taki list zawierać, jak powinien wyglądać? Mniej więcej tak:
- Na wstępie zwróć się do osoby, która prowadziła z Tobą rozmowę. Nie zapomnij o użyciu wołacza. Imię ponadto sprawdź kilkakrotnie. Poprzekręcane nazwisko to niepotrzebny błąd, który może zniweczyć Twoje starania. Niektóre przeczulone na swoim punkcie osoby mogłyby się bowiem obrazić.
- Przejdź do rzeczy. W list z podziękowaniami wkomponuj także datę i godzinę odbycia się rozmowy kwalifikacyjnej, aby Twój rekruter mógł łatwo Cię zidentyfikować i rozpoznać. Wyraź swojemu potencjalnemu pracodawcy podziękowania za czas i uwagę, jaką poświęcił dla Ciebie, i daj mu znać, że uzyskanie pracy jest dla Ciebie nadal bardzo ważne.
- Na końcu nie zapomnij o podaniu swojego nazwiska. W przypadku wersji papierowej listu dołącz także swój własnoręczny podpis.
- Unikaj błędów ortograficznych i stylistycznych. Nie robi to dobrego wrażenia.
Następnie możesz wysłać list albo w formie e-mailu, albo papierowej.
Jeżeli nadal nie wiesz, jak zacząć, możesz zainspirować się naszą próbką życiorysu. Pamiętaj jednak o tym, że list powinien przede wszystkim wyrażać Twoją osobowość, idealnie „na miarę” danej rozmowy.
Wzór listu z podziękowaniami proszę potraktować tylko jako inspirację:
Maria Kowalska;
Na zakręcie 131
00-997 Warszawa
Szanowna Pani Mario,
pozwalam sobie na złożenie Pani podziękowań za rozmowę, którą odbyłam z Panią w dniu 09. 09. w Państwa Spółce. Konkretnie chodziło o pozycję Account Manager. Dziękuję za czas, jaki poświęciła mi Pani. Nasze spotkanie dodatkowo pogłębiło moje zainteresowanie podjęciem pracy dla Państwa Spółki. Nadal wierzę, że byłabym dobrym członkiem Państwa zespołu.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana kolejnym spotkaniem, chętnie spotkam się z Panią ponownie.
Życzę Pani przyjemnego dnia
Sabina Pająk
Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!
Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!