Jak znaleźć ciekawą pracę

Utwórz życiorys

Sposobów, jak znaleźć nową pracę, jest mnóstwo. Najważniejszym warunkiem jednak jest, aby podczas szukania pracy mieć oczy otwarte. Wydaje to się proste, prawda? Jednak wcale nie jest to takie oczywiste. W końcu zawsze musisz polegać przede wszystkim na sobie, gdyż tylko Ty sam wiesz, czym chcesz być, co Cię będzie zaspokajało i satysfakcjonowało. Jeżeli nie masz całkowitej pewności, to kilka wskazówek, jak to sprawdzić, możesz znaleźć w artykule Co właściwie chcę robić?. Nie bój się jednak złapać byka za rogi i skorzystać z każdej okazji, jaka Ci się nadarzy i która chociażby trochę odpowiada Twoim wyobrażeniom. Może będziesz miło zaskoczony. Zresztą odejść w przypadku niezadowolenia można w dowolnej chwili.

Portale internetowe z ofertami pracy

W dzisiejszych czasach bardzo popularnym sposobem jest poszukiwanie przez Internet. W Internecie znajdziesz kilkadziesiąt serwerów, umożliwiających pracodawcom wkładanie ogłoszeń i zapośredniczenie ich kandydatom. I na ogół ta usługa jest gratis. Taki sposób jest szybki dla wyszukiwania pożądanego stanowiska, a jednocześnie niezmiernie prosty i wygodny. Tyle że oprócz Ciebie zdaje sobie z tego sprawę także mnóstwo innych poszukujących, i dlatego musisz się co nieco liczyć z tym, że w niektórych przypadkach wyląduje na stole personalisty nawet kilkadziesiąt życiorysów od osób zainteresowanych jedynym tylko stanowiskiem. Dlatego będziesz musiał dołożyć prawdziwego wysiłku, aby zaciekawił go właśnie Twój życiorys.

Jak napisać dobry życiorys, można się dowiedzieć w tym artykule. Albo w łatwy i prosty sposób wygeneruj sobie profesjonalny życiorys bez błędów tutaj.

Strony internetowe firm

Właśnie ze względu na wyżej przytoczone, dla kandydatów pozornie korzystne właściwości serwerów ogłoszeniowych, niektórzy personaliści nie korzystają z nich. Liczą na to, że jeżeli dana osoba poszukująca pracy będzie zainteresowana stanowiskiem, to dotrze do niego w inny sposób, nie czekając, aż przyniosą mu ją na srebrnej tacy. Dlatego nie wahaj się przeglądać także zakładki nadpisane jako Kariera czy też Career na stronach konkretnych firm.

Na co uważać podczas szukania w Internecie?

Inni pracodawcy zapatrują się na to z kolei przeciwnie. Wiedzą, że po stronach serwerów internetowych porusza się duża ilość osób, a więc pod maską solidnej pracy oferują taką, którą niewiele osób będzie chciało dobrowolnie wykonywać. W takich przypadkach nie daj się zaskoczyć, gdy zamiast pracy kosmetyczki trafisz na sprzedaż bezpośrednią wątpliwych preparatów roślinnych.

Życiorys należy dostarczyć osobiście

Niekoniecznie jednak trzeba polegać tylko na Internecie. Wiele personalistów i kierowników doceni, gdy przybędziesz do samego miejsca, w którym zamierzasz ubiegać się o pracę, z życiorysem w ręku i należytą dawką pewności siebie, iż stanowisko wprost sobie „zabierzesz”. Możesz wywrzeć wrażenie na pracodawcy swoją motywacją i chęcią zrobienia czegoś dla zdobycia pracy, a zarazem dla wielu z nich będzie trudne, aby Ci odmówić bez uprzedniego wysłuchania. Dostaniesz zatem szansę natychmiast obronić swój życiorys zawodowy i powiedzieć, co się w Tobie ukrywa, dlaczego powinni chcieć właśnie Ciebie. Ponadto możesz zachwycić personalistę na tyle, że firma utworzy dla Ciebie stanowisko, aczkolwiek wcześniej nikogo nie szukała.

Agencje pośrednictwa pracy

Spółki z dużą ilością pracowników często wynajmują sobie zewnętrzne agencje pośrednictwa pracy. Można się w nich albo bezpośrednio zarejestrować, albo znowu wyszukiwać wkładane przez nie ogłoszenia. Pamiętaj jednak o tym, że agencja pośrednictwa pracy nie wykonuje swojej pracy za darmo. A jeżeli nie zapłaci za nią zamawiający, to pobiorą swoją marżę od Ciebie.

Obecnie wśród agencji pośrednictwa pracy zaczęła się szerzyć tendencja zwana headhunting. Personalista, tzw. headhunter, po polsku łowca głów, sam wyszukuje za pośrednictwem Internetu czy też na przykład networkingu ludzi potencjalnie nadających się na oferowane stanowisko. Dlatego śmiało pozakładaj sobie profile na sieciach społecznościowych, gdzie takich ludzi jest od groma.

Pytaj znajomych

Skoro już wspomnieliśmy o networkingu – rzeczywiście chodzi o jeden z najbardziej skutecznych sposobów szukania pracy. Jeżeli wiesz o kimś, kto może Cię poprowadzić do wymarzonego stanowiska, spotkaj się z nim, porozmawiaj o pracy. Jednak nie ma to jak przypadek; i zatem, gdy będziesz miał możliwość rozmawiać z kimkolwiek o pracy, opisz barwnie, gdzie chciałbyś pracować i dlaczego, co wszystko wtedy Ty sam możesz zaoferować i podobnie, po prostu spróbuj się sprzedać. Komukolwiek, nie tylko tej osobie, która w końcu miałaby Cię „kupić”. Nigdy bowiem nie wiesz, gdzie dana osoba o Tobie wspomni. Więcej na temat tego, czym jest networking, jak z nim pracować i na co zwracać uwagę, przeczytaj w artykule Szukanie pracy przez znajomych.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie życiorysu ustrukturyzowanego, ale skorzystaj z naszej zautomatyzowanej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Jest to profesjonalne, szybkie, proste i rzetelne!

Utwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie piękny i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi życiorysu
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i uzyskałem pracę swoich marzeń, tak samo jak 56innych użytkowników!