Szukanie pracy przez znajomych, inaczej networking

Utwórz życiorys

Istnieje obecnie wiele sposobów, jak znaleźć pracę. I na domniemanym szczycie bodajże od zawsze trzyma się nawiązywanie znajomości i następne zdobywanie interesującego miejsca pracy właśnie przez znajomych, czy już bezpośrednio, czy też pośrednio.

Dla takiej „techniki” w świecie przyjęła się nazwa networking. Chodzi o to, że w gronie rodziny, gronie przyjaciół i znajomych utworzysz sobie sieć (po angielsku net) kontaktów, którą następnie starasz się utrzymywać. Powinieneś opiekować się skrupulatnie taką siecią, gdyż ważne jest, aby znać człowieka, przez którego dotrzesz do wymarzonego stanowiska, ale również to, abyś wiedział, do kogo można się zwrócić i na kim można się oprzeć w chwili, gdy stanowisko już jest Twoje.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że networking oparty jest przede wszystkim na rzetelnym podejściu wszystkich uczestników. Albowiem jeżeli Twój znajomy stwierdzi, że go wykorzystujesz, wyzyskujesz jego własnym kosztem lub w inny sposób mu szkodzisz, może to później mieć tragiczne konsekwencje nie tylko wobec waszej przyjaźni, ale także Twojej reputacji. Zresztą, jak Ty reagowałbyś na takie odkrycie? Pamiętaj cały czas o tym, że Twoje imię – a w życiu zawodowym jest to dwukrotnie bardziej ważne – należy do najcenniejszych, a jednocześnie także najbardziej delikatnych rzeczy, jakie masz.

Jeżeli dopiero szukasz pracy, to nie pytaj o nią swoich znajomych wprost. To na ogół nie działa, a przeciwnie - mogłaby zaistnieć właśnie sytuacja, gdy znajomi będą uważać, że tylko wyzyskujesz ich do swoich celów. Zamiast tego lepiej spróbuj nauczyć się postrzegać i w naturalny sposób korzystać z okazji, które natrafią Ci się w ten sposób.

Dzisiejsze czasy oferują mnóstwo możliwości, jak łatwo, lecz efektywnie opiekować się naprawdę dużymi ilościami kontaktów. Do pożytecznych narzędzi należą na przykład media społecznościowe, których wpływ w ostatnich latach odnotował olbrzymi wzrost. Wprost dla networkingu przeznaczony jest na przykład LinkedIn, gdzie możesz utrzymywać swoje kontakty. Ponadto chodzi o prawdziwy raj dla tzw. łowców głów, profesjonalnych poszukiwaczy pracowników, którzy przemierzają tę sieć, aby szukać w niej bardziej lub mniej skrytych talentów. Dlatego nie zabraniaj im, gdy będą chcieli być z Tobą w kontakcie. Jako bonus LinkedIn analizuje podane przez Ciebie informacje na Twojej stronie osobistej, która jest analogią do życiorysu ustrukturyzowanego, ale także orientację zawodową Twoich kontaktów, aby następnie generować dla Ciebie oferty ogłoszeniowe, które mogłyby Cię interesować.

Facebook potrafi być pod tym względem też bardzo pożyteczny, niemniej trzeba nauczyć się z nim pracować. Jeżeli chcesz mieć Facebook przede wszystkim z powodu kontaktów, to pamiętaj o tym, że na przykład nie jest dobrze, aby ktoś, kto może być Twoim potencjalnym pracodawcą, zobaczył zdjęcia, na których jesteś półnaga, albo czytał status o tym, jak ładnie myślisz o swoim byłym szefie.

Uświadom sobie jednak, że niektórymi kontaktami musisz opiekować się indywidualnie. Na przykład Twojej najlepszej koleżance z uniwerku prawdopodobnie nie będzie wystarczało, że raz na dwa lata zaprosisz ją na kawę lub zostawisz jej wiadomość na Facebooku dopiero w chwili, gdy czegoś potrzebujesz. Poza tym trzeba myśleć o tym, że tu sprawdza się porzekadło o cierpliwości, która przynosi róże. Tylko mało szczęśliwych zdobędzie pracę zaraz poprzez swojego pierwszego znajomego. I także oni zazwyczaj muszą dołożyć wyraźnych starań, komunikować, próbować zainteresować innych. Nic nie przychodzi samo z siebie.

Pomimo wszystkich zalet świata Internetu, nie zapominaj o tym, że najbardziej niezawodne w końcu i tak jest pokazywanie się w społeczeństwie i bezpośrednia komunikacja z ludźmi wokół Ciebie. Dlatego mógłby być dla Ciebie interesujący także artykuł, jak odpowiednio ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie życiorysu ustrukturyzowanego, ale skorzystaj z naszej zautomatyzowanej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Jest to profesjonalne, szybkie, proste i rzetelne!

Utwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie piękny i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi życiorysu
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i uzyskałem pracę swoich marzeń, tak samo jak 56innych użytkowników!