Jak negocjować pensję w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Prawdopodobnie udało Ci się utworzyć Twój list motywacyjny oraz życiorys, czy jak kto woli także resumé, dzięki którym zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną?

Gratulacje! To pierwszy rok do sukcesu! Jednak to dopiero początek. Zbliżająca się rozmowa kwalifikacyjna to najtrudniejszy etap procesu rekrutacyjnego. O tym, jak odpowiednio ubrać się na rozmowę, można przeczytać pod linkiem do innego artykułu.

Większość ludzi nie ma żadnego problemu z życiorysem zawodowym czy też z potencjalnymi tematami na rozmowie kwalifikacyjnej – z jednym wyjątkiem! Ów delikatny temat stanowią właśnie kwestie dotyczące oczekiwanego wynagrodzenia . Wielu kandydatów nie czuje się zbyt komfortowo, gdy pada pytanie o to, jakiej pensji oczekują, bądź jak wysoko oceniają swoją pracę.

Potrafić się dobrze „sprzedać”, to jedna z najważniejszych umiejętności, którą będziesz musiał opanować przed rozmową jeżeli chcesz dostać pracę i stanowisko, z którego będziesz zadowolony finansowo. Chociaż pieniądze to oczywiście nie jedyna kwestia, która powinna dawać Ci radość w Twojej pracy. Instrukcję, jak negocjować podwyżkę pensji, znajdziesz klikając na link.

Twoja praca powinna dawać Ci radość. Również zespół pracowników powinien być przyjazny, środowisko przyjemne. Nie można zapominać o miejscu na rozwój kariery możliwy. Ale przy tym wszystkim nie wolno nam zapominać o satysfakcjonującym wynagrodzeniu. Dochód, który pokryje jedynie koszty życia nie pozwoli nam na nic więcej. Przydatne mogą być też porady z artykułu jak znaleźć pracę przez znajomych. Pamiętaj o tym, że życie to nie tylko praca, ale także odpoczynek i zabawa, na które również trzeba zarobić…

Stoimi więc przed bardzo trudnym pytaniem, które zadaje sobie każdy przed rozmową kwalifikacyjną, a to brzmi ono: „Jak jak wynegocjować na rozmowie wysoką pensję , która będzie zadowalająca dla mojego dobrze godnego życia, a jednocześnie nie przekroczy maksymalnych możliwości potencjalnego pracodawcy?”. Doradzimy Ci, jak zbliżyć się do konkretnej kwoty oczekiwanej pensji, która będzie nadal rozsądna i realna na tyle, abyś nie popełnił błędu w momencie, gdy będziesz musiał wspomnieć o niej na rozmowie.

Jakie są podstawowe reguły pomyślnych negocjacji dobrej pensji?
Przestrzegaj ściśle poniższych zasad:

  1. Nigdy nie zaczynaj pierwszy tematu pensji – pierwszy krok zawsze należy do pracodawcy. Swoją drogą, czy wiesz, dlaczego firmy się nie odzywają, gdy Cię nie wybiorą? Sprawdź.
  2. Nigdy nie próbuj mówić o wymaganiach odnośnie wynagrodzenia na samym początku rozmowy, ale dopiero na końcu i to tylko wtedy, jeśli udało Ci się jak najlepiej zaprezentować swoim wzorowym życiorysem, ze wszystkimi Twoimi umiejętnościami i korzyściami, które możesz przynieść firmie.
  3. Nie rozmawiaj o tym, co interesuje Ciebie i co Ty byś chciał, ale obserwuj co interesuje pracodawcę i próbuj w trakcie dyskusji cały czas szukać drogi, w jaki sposób możesz dać do zrozumienia, że Twoje zdolności uzupełniają brakujące możliwości tutejszego zespołu pracowników i pomogą w pomyślnej realizacji celów firmy.
  4. Nigdy nie pozwól na to, abyś przyszedł na rozmowę nieprzygotowany. Nie może się zdarzyć, że nie będziesz mieć wystarczających informacji o firmie lub stanowisku, na które aplikujesz, nie mówiąc o tym, że należy mieć dokładnie przestudiowane także strony internetowe Twojego potencjalnego nowego pracodawcy. Warto tez także przeczytać, kogo firmy i szefowie niechętnie przyjmują. Jeżeli w czasie rozmowy wykorzystać informacje znalezione na stronach internetowych firmy, to udowodnisz przed rekruterem swoje szczere zainteresowanie, a także odpowiedzialną postawę polegającą na Twoim przygotowaniu.
  5. Nigdy nie rozmawiaj na temat byłego szefa lub firmy bez względu na okoliczności, w których odszedłeś. Prawdopodobnie dostaniesz pytania także na ten temat, ale uwierz, że nowy pracodawca nie chce słyszeć o żadnych plotek ani żadnych pomówień. Jest to klasyczny trik personalistów, z pomocą którego sprawdzają Twoją lojalność. Oczerniając innych udowadniasz tylko, że nie panujesz nad swoimi emocjami i nie można CI zaufać. To działa tylko na Twoją niekorzyść!

Co pozwala Ci domagać się wysokiego wynagrodzenia?

1) Udokumentowane i mierzalne wyniki, które możesz zaprezentować (ujmij je także w swoim życiorysie ustrukturyzowanym) = to Twoje REFERENCJE
2) praktyka, doświadczenie i także to, co w życiu już przeszedłeś. Swoją drogą, czy wiesz o tym, że Curriculum Vitae oznacza w tłumaczeniu właśnie „bieg życia”
3), zdolność do tego, aby mieć otwarty umysł oraz ochotę uczenia się proaktywnego i podejmowania dalszej pracy nad sobą. Podobnie jak wtedy, gdy uczyłeś się na przykład, jak prawidłowo napisać życiorys tak, abyś dostał się właśnie na rozmowę, która przed Tobą
4) Umiejętność współpracy w zespole, lojalność wobec firmy, pracowitość i rzetelne, solidne działanie
5) Osiągnięte przez Ciebie wykształcenie; co studiowałeś, jakie kursy i szkolenia przeszedłeś, a jeżeli zgłaszasz się do firmy zagranicznej, wtedy dobrze jest sprawdzić, jak napisać życiorys w języku angielskim, z którym możemy Ci pomóc.

Powyższe elementy są uszeregowane według stopnia ważności, jaką firmy przypisują poszczególnym cechom kandydata. Pierwsza pozycja ma najbardziej korzystny wpływ na maksymalną wartość pensji, którą jesteś w stanie wynegocjować. I odwrotnie - zauważ, że osiągnięte wykształcenie i lista zakończonych szkół wpływa na pensję najmniej spośród wszystkich podanych parametrów.

Jak to możliwe? To proste – czasy się zmieniają. Dziś firmy nie płacą już dobrych pieniędzy na ciekawych stanowiskach wyłącznie za posiadanie tytułów naukowych przed nazwiskiem, lecz za to, co umiesz, co już osiągnąłeś, a przede wszystkim, co potrafisz wnieść do Twojej nowej firmy. Co tu dużo mówić, zdanie się na Urząd Pracy nikogo nie zadowoli na dłuższą metę. Albo przynajmniej nie powinno. Jeśli spojrzeć na to pragmatycznie, to musimy sobie jednak przypomnieć, że firma zainteresuje się nami tylko w przypadku, gdy potrafimy nie tylko zarobić swoją pracą na siebie, ale przede wszystkim wtedy, gdy potrafimy przynieść firmie zyski. A zatem dobrze przemyśl, co właściwie chcesz robić, byś w tym mógł być naprawdę dobry.

Jaką maksymalną pensję mogę więc wynegocjować?
Postępuj w opisany poniżej sposób:

  • Podobnie jak możesz znaleźć szkice życiorysów, zapytaj na przykład znajomych lub sprawdź w internecie, jaka jest średnia wysokość pensji na danym stanowisku w Twoim regionie, gdzie ubiegasz się o pracę. Należy jednak pamiętać o różnicy w zarobkach w różnych województwach i miastach. Czasami różnice na analogicznych stanowiskach są ogromne – sporo zależy od lokalizacji!
  • Oprócz dobrego szablonu życiorysu wypisz wszystkie pozytywne cechy, które możesz zaoferować pracodawcy – według parametrów wpływających na wysokość pensji, tak jak zostały wymienione wyżej. Jeżeli potrafisz zaoferować firmie dobre pierwsze 2 parametry (wyniki, doświadczenia i praktykę), to spokojnie do średniego wynagrodzenia na tym stanowisku w Twoim regionie możesz dołożyć jeszcze 20%.
  • Jeżeli spełniasz przynajmniej parametry numer 3 i 4 (to znaczy umiejętność uczenia się, pracy w zespole solidnie, rzetelnie i lojalnie, itd.), to spróbuj dorzucić do średniej jeszcze 10%. I nawet jeżeli pracodawca nie chciałby dać Ci takiej pensji, to ta rezerwa posłuży do negocjacji.
  • No i wreszcie, jeżeli we wzorze Twojego CV jest napisane, że jesteś „tylko” absolwentem i nie masz żadnego doświadczenia zawodowego - nie trać nadziei. Średnia pensja do dopiero początek. Wyższe wynagrodzenie czeka na Ciebie dopiero w drugim miejscu zatrudnienia. Wtedy bowiem będziesz już mógł udokumentować doświadczenie zdobyte w obecnej firmie. Pamiętaj o tym, że doświadczenie zawodowe i zarobki człowieka częściej rosną w momencie zmiany miejsca zatrudnienia niż w ramach jednej i tej samej spółki.
  • Cokolwiek by się nie stało, za wszelką cenę trzymaj się zasad negocjowania optymalnej pensji, od których rozpoczęliśmy ten artykuł! Nie pozwól sobie na żadne błędy w życiorysie. W tym celu do jego stworzenia lepiej użyj wstępnie przygotowanego formularza życiorysu, który jest debugowany.

Życzymy Ci wielu sukcesów na Twojej drodze zawodowej!

Na koniec pozostaje dodać tylko, iż życzymy Ci dużo szczęścia oraz mocnych nerwów w walce o Twoją przyszłość, a także zadowolenia, szczęścia, spokoju i satysfakcji w Twojej nowej pracy marzeń – i to nie tylko od strony finansowej! :] Czy chcesz przygotować życiorys, który maksymalizuje Twoje szanse?

W takim razie trzymaj się przykładów życiorysów, wykonanych w eleganckich i kolorowych szablonach. Ładne, nowoczesne i profesjonalne szablony życiorysów znajdziesz pod pomarańczowym przyciskiem na dole, na którym napisane jest „Utwórz życiorys”.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie ustrukturyzowanego życiorysu! Skorzystaj z naszej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Profesjonalne, szybko, prosto i rzetelne!

Stwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl stworzyłem elegancki i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi CV
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i dostałęm pracę swoich marzeń, tak samo jak 100.375inni użytkownicy!