Jak negocjować pensję na rozmowie?

Utwórz życiorys

Prawdopodobnie udało Ci się utworzyć swój list motywacyjny oraz życiorys, czy jak kto woli także resumé, z którym zdobyłeś punkty i dzięki któremu zaprosili Cię na rozmowę?

Wtedy pozwól nam przede wszystkim pogratulować Ci pierwszego drobnego kroku do sukcesu, niemniej jest jasne, że będziesz musiał stawiać czoła jeszcze osobistej rozmowie kwalifikacyjnej, która nadejdzie. Jak odpowiednio ubrać się na rozmowę, można przeczytać pod odsyłaczem do innego artykułu.

Większość ludzi nie żadnego problemu z życiorysem zawodowym czy też z potencjalnymi tematami na rozmowie osobistej - z jednym wyjątkiem! Ów delikatny temat stanowią właśnie kwestie dotyczące pożądanej pensji. Wiele kandydatów nie czuje się zbyt przyjemnie, gdy pytani są o to, jaką pensję wyobrażają sobie za zrealizowaną pracę, czy też na ile cenią sami siebie w konkretnych cyfrach i konkretnych sumach.

A przy tym potrafić się tzw. dobrze „sprzedać”, to jedna z najważniejszych zdolności, którą będziesz musiał na rozmowie opanować, jeżeli chcesz uzyskać pracę i stanowisko, z którego będziesz zadowolony finansowo. Pieniądze, to oczywiście nie jedyna tylko kwestia, która powinna Cię satysfakcjonować w Twojej pracy. Instrukcję, jak wynegocjować podwyżkę pensji, znajdziesz klikając na odsyłacz.

Twoja praca musi Cię z pewnością także cieszyć, zespół pracowników powinien być przyjazny, środowisko przyjemne, miejsce na rozwój kariery możliwy, ale pomimo tego pozostaje faktem, że za naszą pracę potrzebujemy także możliwie dobry zarobek. Albowiem dochód, który pokryje tylko koszty utrzymania, nie pozwoli nam na takie życie, aby mieć z niego jeszcze coś więcej. Wskazówka, jak szuka się pracy przez znajomych, może Ci się zresztą też przydać. Pamiętaj o tym, że życie to nie tylko praca, ale także zabawa, na którą też trzeba zarobić…

Tak więc mamy przed sobą w tej chwili delikatne pytanie, które zadaje sobie każdy przed rozmową osobistą, a to pytanie brzmi: „Jak wynegocjować wysoką pensję na rozmowie, która będzie dostatecznie szczodra dla mojego dobrze prowadzonego życia, a jednocześnie nie przekroczy maks. wyobrażenia potencjalnego pracodawcy tak, że z powodu wysokości pożądanej pensji mogliby mnie nie przyjąć?”. Doradzimy Ci, jak zbliżyć się do konkretnej kwoty dobrej pensji, która będzie nadal rozsądna i realna na tyle, abyś nie zrobił błędu w momencie, gdy będziesz musiał wspomnieć o niej na rozmowie.

Jakie są podstawowe reguły pomyślnego wynegocjowania dobrej pensji?
Przestrzegaj ściśle poniższych zasad:

  1. Nigdy nie zaczynaj pierwszy debaty o pensji, gdyż ten temat musi podnieść firma. Swoją drogą, czy wiesz, dlaczego firmy się nie odzywają, gdy Cię nie wybiorą? Sprawdź.
  2. Nigdy nie próbuj mówić o wymaganiach odnośnie wynagrodzenia na samym początku rozmowy, ale dopiero na końcu i dopiero wtedy, gdy potrafiłeś się jak najlepiej zaprezentować swoim wzorowym życiorysem, z wszystkimi Twoimi zdolnościami i korzyściami dla spółki.
  3. Nie rozmawiaj o tym, co interesuje Ciebie i co Ty byś chciał, ale obserwuj interesy organizacji i próbuj w trakcie dyskusji cały czas szukać drogi, jak dać do zrozumienia, że Twoje zdolności uzupełniają brakujące możliwości tutejszego zespołu pracowników do pomyślnego spełnienia celów organizacji.
  4. Nigdy nie pozwól na to, abyś znalazł się w rozmowie nieprzygotowany w tym sensie, że nie miałbyś wystarczających informacji o firmie lub stanowisku, na które się zgłosiłeś, nie mówiąc o tym, że powinieneś mieć starannie przestudiowane także strony internetowe Twojej nowej potencjalnej strefy aktywności. Ponadto dobrze jest także przeczytać, kogo firmy i szefowie niechętnie przyjmują. Jeżeli użyjesz informacji zasięgniętych ze stron firmowych na rozmowie, to udowodnisz przed personalistą swoje szczere zainteresowanie, a także odpowiedzialną postawę polegającą na Twoim przygotowaniu.
  5. Nigdy nie obmawiaj byłego szefa lub firmy, bez względu na okoliczności, w których odszedłeś, czy na dobre czy też na złe. Prawdopodobnie dostaniesz pytania także na ten temat, ale uwierz, że nowy pracodawca nie chce słyszeć o żadnych plugastwach, ani żadnych pomówień. Jest to bowiem klasyczny trik personalistów, gdy testowaniu poddawana jest Twoja lojalność. Oczerniając innych udowadniasz tylko jedną rzecz, iż nie panujesz nad swoimi emocjami, to znaczy nad swoim EGO. I kto nie panuje nad swoim ego, ten niestety oczernia tylko siebie!

Jakie parametry wpływają na maksymalną wysokość pensji, której możesz śmiało zażądać?

1) Udokumentowane i mierzalne wyniki, które możesz wykazać (ujmij je także w swoim życiorysie ustrukturyzowanym) = to Twoje REFERENCJE
2) Twoja praktyka, Twoje doświadczenie i także to, co w życiu już przeszedłeś. Swoją drogą, czy wiesz o tym, że Curriculum Vitae oznacza w tłumaczeniu właśnie „bieg życia”
3) Zdolność do tego, aby mieć otwarty umysł oraz ochotę uczenia się proaktywnego i podejmowania dalszej pracy nad sobą, podobnie jak wtedy, gdy uczyłeś się na przykład, jak napisać życiorys prawidłowo tak, abyś trafił właśnie na rozmowę, która Cię czeka
4) Umiejętność współpracy w zespole, lojalność wobec firmy, pracowitość i rzetelne, solidne działanie
5) Osiągnięte przez Ciebie wykształcenie; co wystudiowałeś, jakie kursy i przekwalifikowania przeszedłeś, a jeżeli zgłaszasz się do firmy zagranicznej, wtedy dobrze jest sprawdzić, jak napisać życiorys w języku angielskim, z którym możemy Ci dużo pomóc.

Powyższe parametry są uszeregowane według ważności, jaką firmy przypisują poszczególnym cechom kandydata. Przy czym obowiązuje tu skala oceny odwrotnie proporcjonalna do ocen w szkole. Jedynka wywiera największy korzystny wpływ na maksymalną wartość pensji, którą jesteś w stanie wynegocjować. I odwrotnie - zauważ, że osiągnięte wykształcenie i lista absolwowanych szkół wpływa na pensję najmniej spośród wszystkich podanych parametrów.

Jak to możliwe? To proste, czasy się zmieniają. Dziś firmy nie płacą już dobrych pieniędzy na ciekawych stanowiskach za liczbę tytułów naukowych przed lub po nazwisku, lecz za to, co umiesz, co już osiągnąłeś, a przede wszystkim, co dopiero potrafisz wnieść do Twojej nowej spółki. Co tu dużo mówić, zdanie się na Urząd Pracy nie może przecież nikogo cieszyć zbyt długo. Albo przynajmniej nie powinno. Jakby spojrzeć na to pragmatycznie, to musimy sobie jednak przypomnieć, że firma najmie nas tylko w przypadku, gdy potrafimy nie tylko zarobić swoją pracą na siebie, ale przede wszystkim także dlatego, że potrafimy przynieść zyski dla firmy. A zatem dobrze przemyśl, co właściwie chcesz robić, byś w tym mógł być naprawdę dobry.

Jaką maksymalną pensję mogę więc konkretnie wynegocjować?
Postępuj w opisany poniżej sposób:

  • Podobnie jak możesz znaleźć szkice życiorysów, sprawdź na przykład za pomocą znajomych i też w Internecie, jaka jest średnia wysokość pensji na pytanym przez Ciebie stanowisku w Twoim regionie, gdzie ubiegasz się o pracę. Przy czym naprawdę dobrze uważaj na różnice w pensjach w różnych województwach i miastach, czasami różnice na analogicznych stanowiskach są przepastne – sporo zależy od lokalizacji!
  • Oprócz dobrego szablonu życiorysu spisz sobie wszystkie pozytywne cechy, które możesz zaoferować pracodawcy, w prosty sposób według parametrów wpływających na wysokość pensji, tak jak są one wymienione wyżej. Jeżeli potrafisz zaoferować firmie dobre pierwsze 2 parametry (wyniki, doświadczenia i praktykę), to nie musisz się bać dorzucić do powszechnej średniej wysokości pensji dla Twojego stanowiska i w Twoim regionie spokojnie jeszcze następne +20%.
  • Jeżeli spełniasz przynajmniej parametry numer 3 i 4 (to znaczy umiejętność uczenia się, pracy w zespole solidnie, rzetelnie i lojalnie, itd.), to spróbuj dorzucić do średniej ok. 10% i nawet jeżeli pracodawca nie chciałby dać Ci tylu, to wybrana rezerwa posłuży do negocjacji.
  • No i wreszcie, jeżeli we wzorze Twojego CV jest napisane, że jesteś „tylko” absolwentem i nie przeszedłeś niczego poza uczelnią, to nie trać nadziei i bądź zadowolony także ze średniej pensji, gdyż ta wyższa czeka na Ciebie dopiero w drugim miejscu zatrudnienia, gdy już będziesz mógł udokumentować praktykę z aktualnej firmy. Pamiętaj o tym, że człowiek rośnie częściej, nie tylko zawodowo, ale także finansowo, raczej w momencie przejścia pomiędzy poszczególnymi firmami, aniżeli tylko w ramach jednej i tej samej spółki.
  • Cokolwiek by się nie działo, za wszelką cenę trzymaj się zasad do określenia optymalnej pensji, od których rozpoczęliśmy niniejszy artykuł! Nie dopuść też do żadnych błędów w Twoim życiorysie i w tym celu lepiej użyj do jego utworzenia wstępnie przygotowanego formularza życiorysu, który jest debugowany.

Życzymy Ci wielu wielu sukcesów na Twojej drodze zawodowej!

Na koniec pozostaje dodać tylko tyle, iż życzymy Ci dużo szczęścia oraz mocnych nerwów w walce o Twoją przyszłość, oraz życzymy Ci znalezienia zadowolenia, szczęścia, spokoju i satysfakcji nie tylko od strony finansowej w Twojej nowej pracy marzeń! :] Czy chcesz pokazać życiorys, który maksymalizuje Twoje szanse?

W takim razie trzymaj się przygotowanych przykładów życiorysów, wykonanych w ładnych, kolorowych szablonach. Dość ładne, nowoczesne i profesjonalne szablony życiorysów znajdziesz pod pomarańczowym przyciskiem na dole, na którym napisane jest „Utwórz życiorys”.

Nie trać czasu i nie twórz niczego ręcznie!

Nie trać cennego czasu na ręczne tworzenie życiorysu ustrukturyzowanego, ale skorzystaj z naszej zautomatyzowanej online usługi
generatora profesjonalnych życiorysów. Jest to profesjonalne, szybkie, proste i rzetelne!

Utwórz życiorys

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie profesjonalny życiorys w ciągu 10 minut.

Dzięki cvwzory.pl utworzyłem dla siebie piękny i nowoczesny życiorys, bez "męczenia się" w Wordzie.

Dzięki wzorowi życiorysu
zaprezentowałem się profesjonalnie w firmach i uzyskałem pracę swoich marzeń, tak samo jak 56innych użytkowników!